střepiny

Děsivé výsledky testů historie. Jak dopadli studenti a jak vy?

Téma:

Únorový převrat, pražské jaro, nebo sametová revoluce. To jsou základní milníky české novodobé historie. I když je znalost vlastních dějin klíčem k pochopení dnešního světa i pro vybudování určité národní hrdosti, vědomosti českých školáků jsou často tristní. Reportéři Střepin dali studentům několika škol po celé republice test o českých dějinách. Většina z nich neuspěla.

Téměř dvě stovky studentů středních škol, gymnázií a deváťáku na základce napříč Českem vyplňovalo test, který se týkal české historie. Většina studentů měla problémy s tím, co je kolektivizace nebo kdy proběhla sametová revoluce.

 

Netušili také například, kdo byla Milada Horáková nebo Alexandr Dubček. Přitom podle Ondřeje Andryse, náměstka ústředního školního inspektora, dějiny druhé poloviny 20. století ovlivňují i naši současnost. 

 

Bohužel má výuka dějepisu v Česku už dlouhodobě problémy. Podle odborníků učitelé nestíhají za tak krátkou dobu s žáky vše probrat. Někteří zase tvrdí, že špatná znalost dějepisu souvisí se zastaralým způsobem výuky. Děti se často věnují pravěku a memorování dat starověku a středověku a na 20. století nezbývá čas.

 

GALERIE: Odpovědi studentů v testu našich moderních dějin

1
/
13
Zdroj: TV Nova
Odpovědi studentů v testu novodobé historie - Střepiny - 13

 

Zůstává tedy otázkou, jak tento problém vyřešit. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se snaží najít vhodný způsob. "První stupeň základního vzdělávání by měl být orientován především na dějiny rodiny, místa, regionu, druhý stupeň by měl být věnován vytváření toho lidského příběhu...na střední škole chceme, aby se výuka dějepisu orientovala především na 19., 20., 21. století, hledání souvislostí," řekl náměstek MŠMT Jaroslav Fidrmuc.

 

  

Vyzkoušejte si test o české historii:

1. Co byl tzv. Vítězný únor?

2. Kdo byla Milada Horáková?

3. Co bylo tzv. pražské jaro a čím vyvrcholilo?

4. Co byla kolektivizace?

5. Co byla normalizace a co Charta 77?

6. Kdo je na fotce?

 

7. Kdo byl Alexandr Dubček?

8. Kdy proběhla Sametová revoluce a co znamenala?

9. Kdo byl první nekomunistický prezident od roku 1948 a koho ve funkci nahradil?

10. Kdo to byl Vladimír Mečiar?

11. Co bylo Občanské fórum?

12. Kdy vznikla samostatná Česká republika?

13. Kdo byl jejím prvním premiérem?

 

Správné odpovědi si můžete prohlédnout na následující straně.

 

1
2
reg TN.cz