Vymírání vzácného druhu

Samice nosorožce bílého Nola zemřela. Na světě zbývají už jen tři

Téma:

Smutná zpráva přišla ze Zoologické zahrady v americkém San Diegu. Uhynula tam samice ohroženého nosorožce severního bílého. Pocházela z České republiky, stejně jako poslední tři žijící zvířata tohoto druhu. Ta jsou v současnosti v rezervaci, v africké Keni, kde se je biologové zatím neúspěšně snaží přimět k páření.

Samici jménem Nola bylo 41 let, což znamená, že už byla na konci své životní dráhy. Už dlouho se trápila se záněty pravé kyčle. Operaci ustála, ale ne na dlouho. "Její zdravotní stav se natolik zhoršil, že se kolegové nakonec rozhodli pro utracení, aby se neprodlužovalo její trápení," vysvětlil ředitel ZOO ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.

 

Nola žila v jedné z nejlepších zahrad planety, v San Diegu od roku 1985, kdy ji tam zapůjčila právě ZOO ve Dvoře Králové. Ta se na záchranu nosorožců dlouhodobě specializuje.

 

Na zemi teď zůstávají už jen poslední tři kusy nosorožce severního bílého - dvě samice a jeden samec. Ze Dvora Králové je do Keni převezli před šesti lety, aby se v přirozeném prostředí pokusili o mláďata. Tehdy tam vyrazil i štáb Televize Nova. Ošetřovatelé se kvůli nosorožcům učili i české výrazy.

 

 

"Doufám, že se začnou rozmnožovat a že se narodí mláďata. Doufáme, že první výsledek uvidíme za pár měsíců. Jsou tu šťastní," ujišťoval ošetřovatel. To se ale zatím nepovedlo. jediný samec Sudán je zřejmě už příliš starý a jeho sperma není dostatečně silné. "Jedinou nadějí do budoucna zbývá asistovaná reprodukce, nebo umělé rozmnožení," říká Rabas.

 

Osudnou se nosorožcům stala představa, že prášek umletý z jejich rohu má zázračné účinky na zdraví lidí. Na černém trhu se tak rohovina vyvažovala zlatem a pytláci populaci téměř vybili. Ozbrojená stráž hlídá poslední kusy 24 hodin denně.
 

TN.cz