spása života

Samonaváděcí záchranný oblouk utáhne čtyři lidi! Jede až dvacítkou

Věra Müllerová
Věra Müllerová
22.9. 2019 21:48

Na koupalištích a přehradách v Česku už možná brzy začne tonoucí zachraňovat speciální plovák. Ve Spojených státech nebo v Asii už ho lidé znají. Říká se mu záchranný oblouk a dokáže sám dojet k tonoucímu a odvézt ho ke břehu. Umí ale i k tonoucímu třeba dopravit záchranáře.

Není to záchranný kruh, člun, ani bóje, je to prostě něco mezi tím – takzvaný záchranný oblouk. "Je vyvinut pro profesionální užití. To znamená pro záchranné jednotky vodní záchranné služby, ale i pro jednotky policie, městské policie, popřípadě armády," řekl dovozce Richard Preissler.


Mohou ho použít i lodě namísto klasického záchranného kruhu. Má v sobě dva silné elektromotory, díky kterým dokáže jet po hladině rychlostí až dvacet kilometrů v hodině.

 

 


K jeho řízení jsou potřeba jen dvě páčky. Jedna ovládá rychlost, druhá směr. Jeden člověk tak zvládne hodit plovák do vody i dopravit ho k tonoucímu. Díky GPS se přístroj sám zvládne vrátit po stisku jediného tlačítka. Signál má dosah až jeden kilometr. Oblouk uveze až 4 lidi. Dva se mohou chytit madel, další dva středové hrazdy
 

rod TN.cz