otcové samoživitelé

Otec samoživitel neměl na jídlo: Prodal majetek, pak mu vzali i dům

Muž s dítětem
Zdroj: Thinkstockphotos
Otcové samoživitelé to také nemají jednoduché.

Nedávný článek o matkách samoživitelkách, které často nemají pořádně ani na jídlo, vzbudil ve čtenářích TN.cz velké ohlasy. Kontaktovalo nás i několik otců samoživitelů, jejichž životní situace je neméně složitá a popsali své příběhy.

Pan Dušan (60) je otcem samoživitelem a jeho dceři je 13 let. Společně dnes žijí v Anglii. Když byla dcerka malá a musel s ní zůstat doma, nebyla situace vůbec jednoduchá. Mateřská mu uznána nebyla a sociální dávky činily pouhých 1900 Kč. Příspěvek na dítě pak 600 Kč.

 

"Nejprve jsem musel prodat všechen majetek, abych dal dítěti vůbec najíst, potom mi banka sebrala dům, protože jsem nemohl platit hypotéku," svěřil se pan Dušan.

 

To, že přišel o dům, však nebyl konec jeho utrpění. Dušan nebyl schopen platit ani nájem. "Neměl jsem elektřinu, vodu, uhlí, zkrátka nic. Jako v době kamenné," uvedl s tím, že se nakonec musel odstěhovat do Anglie, kde mu pomohli příbuzní.

 

 

"Dcera se velmi dobře učí, učila se dobře i v Čechách, vždy chtěla studovat práva a věřím, že toho dosáhne. Je mi 60 let a dcerce třináct, naštěstí už nemusíme oba dva brečet, když chce koupit oplatku," popsal pan Dušan.

 

Podobných příběhů je celá řada. V obdobně tíživé situaci je pan Jan. S malou dcerkou předškolního věku je také sám. Jeho bývalá partnerka a matka dítěte dceru opustila a finančně na ni téměř nepřispívá. Přestože do července pobírala mateřskou ona.

 

Pan Jan, který je navíc na nemocenské, se o dceru stará bez jakékoli finanční pomoci, alespoň tedy do svěřeneckého soudu, který se má konat začátkem října. Tam by mělo být rozhodnuto o tom, komu bude dcera přidělena do péče. Do té doby stát panu Janovi finančně nijak nepomůže.

 

 

Příběhy otců samoživitelů jsou stejně bolestné jako příběh maminky z Havlíčkova Brodu, kterou potkal pan Bořek v Albertu. Vzkaz, který poslal Bořek na svém videu, znějící "Samoživitelky - klobouk dolů!" by se tak dal změnit na "Rodiče samoživitelé - klobouk dolů!"

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Sladký život nezaměstnané samoživitelky

Bude z něho dobrý táta? Víme, jak to poznáte!

Související témata:
kik TN.cz