Zemřel ve vrtulníku

"Samy jsme nezůstaly!" Vdovu po záchranáři překvapila pomoc lidí

Záchranář Michal Beneš
Zdroj: Nadační fond Karla Janečka
Zesnulý letecký záchranář Michal Beneš.
Téma:

Už je to skoro dva týdny ode dne, kdy při havárii vrtulníku na Náchodsku zemřel pilot letecké záchranky Michal Beneš. Zanechal po sobě manželku Simonu a dvě dcery - Rozinku (3) a Mařenku (8). Těm výrazně pomohla veřejnost, díky které se pro pozůstalé vybralo už přes 2,5 milionu korun.

Michal svou práci miloval. Alespoň podle slov jeho ženy v rozhovoru pro web iRozhlas.cz. Přitom dřív pracoval jako programátor. "Pak se dostal do Roudnice nad Labem na letiště a tam ho ze známosti svezli a ve vzduchu mu půjčili vrtulník, aby ho chviličku řídil. A v tu chvíli podle něj bylo rozhodnuto," řekla webu čerstvá vdova Simona.


Ve vrtulníku se se svým mužem několikrát svezla jak Simona, tak jejich dvě dcery. "Před tři čtvrtě rokem jsme letěli do Litoměřic na den záchranářů. Letěli jsme z Hradce, takže to byl přelet Hradec - Litoměřice a zpátky, kde měli ukázku záchrany z vodní hladiny. Tam jsem na něj byla fakt pyšná."


Michal pomáhal, kde mohl. Kromě svého povolání jako leteckého záchranáře byl ještě i členem horské služby. Pro tu mimo jiné programoval. S rodinou bydlel na samotě v kopcích a nejvíc šťastný byl, když trávil volný čas právě s manželkou a dětmi.

 


Jeho život bohužel skončil tragicky, ne však vlastní vinou. Sám byl přitom podle Simony pedant na bezpečnost, obzvlášť v autě. "Já to chápu z jeho pohledu, protože on lítal k nehodám, které měly strašlivé a tragické následky. A bylo to třeba kvůli tomu, že ti lidi připoutaní nebyli, že telefonovali za jízdy, nevěnovali se řízení... byly tam i malé děti," řekla pro iRozhlas.cz Simona.


V osudný den Simona už předem tušila, že ve zříceném vrtulníku byl její muž. "Napsala jsem mu, jestli stihne dorazit do pěti, on neodepsal, to bylo asi 9.30 a už byl asi 20 minut po smrti. (...) Asi za 10 minut mi přišla zpráva, odkaz od mé sestry, že někde spadnul vrtnulník. Já jsem si to přečetla a věděla jsem, že je to on. Že lítal u Hradce, tohle se stalo u Náchoda, u Nového Města nad Metují, dvoučlenná posádka, instruktor a žák."


Zprávu nejdřív nechtěl Simoně nikdo potvrdit. Nakonec se za ní vydali zaměstnanci horské služby a lékařky z Liberce. Později dorazila i psychologická pomoc, která byla Simoně oporou především ve chvíli, kdy musela svým dvěma dcerám oznámit, že jim zemřel tatínek.


Simona ale na děti nezůstala sama. "Měla jsem krizi - zůstala jsem s holčičkami sama. Říkala jsem si: Jak je vychovám? Jak to dopadne? Hypotéka na domek, úvěry na auto... Zbytečné věci oproti tomu, co se stalo. Ale za ten týden jsem pochopila, že jsme samy nezůstaly, je to skoro naopak. Úplně mě to vyděsilo. Strhla se taková vlna podpory, to jsem si nikdy nemyslela, že tohle proběhne," dodala překvapivě statečná žena.

 


Sama říká, že ji v těžkých chvílách podržely hlavě její dvě dcery. Pomohla ale také sbírka, díky které se vybralo už více než 2,5 milionu korun. Vznikla jako poděkování pro Michala, který za svůj krátký život zachránil život stovkám lidí. Přispívat můžete i nadále, sbírka podle webu Nadačního fondu pomoci Karla Janečka poběží ještě 56 dní. 

nor TN.cz