Dobrá zpráva

Šance pro lidi s dluhy z dětství, snadnější oddlužení podpořil i Senát

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 14.8. 2019 21:12
Téma:

Lidé, kteří si do dospělého života z dětství přenesli dluhy, budou mít zřejmě snazší šanci na oddlužení. Senát ve středu podpořil návrh novely insolvenčního zákona, který dává lidem šanci zbavit se dluhů z dětství ve zvýhodněném režimu, jak mohou dnes senioři či postižení. Pro bylo 61 z 67 přítomných senátorů, nikdo nehlasoval proti.

Jednodušší oddlužení pro ty, kteří se do dluhové pasti dostali už v dětství, schválili ve středu senátoři. Pro bylo 61 z 67 přítomných senátorů, 6 se zdrželo a nikdo nehlasoval proti.

 

Předtím návrh už v prvním čtení podpořili poslanci, ve sněmovně podpořili novelu dokonce všichni přítomní poslanci. Zákon ještě musí podepsat prezident.

 

Lidé, kterým alespoň dvě třetiny dluhů vznikly před dovršením 18. roku života, mají šanci na snazší oddlužení. Ke dluhům se počítají i závazky, které vznikly tři roky po 18. narozeninách dlužníka, a souvisí se správou dluhu, nebo nové dluhy vytvořené v tomto období kvůli splácení starších závazků.

 

Dluhů se mladí lidé zbaví už za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení. Stejné podmínky teď platí pro seniory a postižené. V Česku je přes 6 tisíc dětí v exekuci a další desetitisíce dospělých, kteří trpí kvůli dluhům, které v dětství vznikly.

 

"Dětští dlužníci se nacházejí na samém počátku ekonomicky aktivního života a je kruciální, aby do něj vstupovali za takových podmínek, které je od ekonomické aktivity nebudou odrazovat a které jim umožní v dohledné době a za přijatelných podmínek vyřešit historickou dluhovou zátěž, která je nepostihla o jejich vlastní vůli," píší poslanci v důvodové zprávě předloženého návrhu.

 

 

Od 1. června platí přelomová novela insolvenčního zákona.  Novela počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Senioři a postižení už na základě této novely dosáhli na zvýhodněné oddlužení za tři roky.

TN.cz