drama na dálnici

Sanitce na dálnici D11 praskla guma, v rychlosti 150 km/h. VIDEO

Téma:

Prasklá pneumatika ve stopadesátikilometrové rychlosti - s touto závadou si musel na dálnici poradit řidič pardubické sanitky, která zrovna spěchala do nemocnice s pacientem. Dramatické okamžiky zachytila palubní kamera.

Mimořádná událost se stala u Poděbrad. Pneumatika sanitky se roztrhla na dvě části a ty zůstaly na kovovém disku. "Vezli jsme pacienta na urgentní srdeční operaci do Prahy," prozradil mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý.

 

V tu chvíli se i dva dálniční pruhy zdály být úzké, ale řidič rozkmitané vozidlo bravurně zklidnil. Nikdo naštěstí v okolí sanitky nejel a zadní levé kolo vybuchlo v místě, kde bylo sucho. Chvíli před tím ale pršelo a na mokré silnici by to nemuselo dopadnout tak hladce. Posádka jela po dálnici rychlostí zhruba 150 km/h.

 

"Když dojde k defektu, tak vozidlo jde tím směrem, na který straně k defektu došlo," uvedl dopravní policista Pavel Hajdú.
V sanitce cestovali čtyři lidé. Řidič, záchranář, lékař a pacient. Nikomu se nic nestalo. "Rozhodně se jednalo o zdržení, protože posádka musela nasadit náhradní kolo," dodal mluvčí záchranky.

 

Podle dopravních policistů je mnohem horší, pokud praskne přední kolo. Důležité je v takové situaci nezmatkovat. "Ideální je mít obě ruce na volantu, nemusím držet volant křečovitě, ale pozornost. Vymáčknou spojku, snížit plyn a pomalu brzdit," řekl Hajdú.

 

 

Kusy pneumatiky poničily i podběhy nové sanitky. Ta jezdila teprve půl roku. Za defektem mohl stát výmol, který ale gumu nemusel poškodit hned. "Nemusí dojít k závadě, píchnutí, ujití, projeví se to teprve další jízdou," řekl vedoucí autoservisu Harald Köhler.

 

Závada na pneumatice stojí i za říjnovou nehodou linkového autobusu na Pardubicku. Vůz se převrátil na bok. Dopadlo to mnohem hůř - 29 lidí se zranilo. Cestující padali na okna i sedačky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo, Petr Brzek TN.cz