Chybějící sanitáři

Sanitky nestíhají. Pomáhat musí i vojáci. Ministr Blatný obvinil kraje

Téma:

V některých krajích můžou lidé čekat na sanitku i hodinu. Stát by se to však nemělo těm, kteří jsou skutečně v ohrožení života. Záchranáři jsou sami nemocní, přibývá jim výjezdů a vozy musejí pečlivě dezinfikovat a prodlužuje se i délka hovorů na tísňových linkách. Některé záchranky tak pořídily další vozy a někde pomáhá armáda.

Podle ministra zdravotnictví není překvapením, že se na sanitku čeká déle než obvykle. Prý za to ale mohou kraje.

 

"U pacientů, u kterých operátor vyhodnotí, že mají nižší prioritu, je možné v současné době čekat delší dobu. Na druhou stranu jsou v Evropské unii země, kde budete čekat třeba i šest hodin. Takto ten stav u nás není a nebude. Jednotlivé záchranné služby jsou v gesci krajů, každý kraj má záchranku řešenou odlišně," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

"V případě, že situace nebude řešitelná na úrovni zřizovatele, tak se Krajský krizový štáb může obrátit na Ústřední krizový štáb s žádostí o pomoc," vysvětlil ministr vnitra a lídr sociálních demokratů Jan Hamáček.

 

 

Kraje se to snaží řešit různě. Na Královéhradecku museli do systému přidat tři plně vybavené nové sanitky. Na Liberecku navýšili počty vozů těsně před novou vlnou koronaviru. Ale aktuálně nemají dost ani vozů, ani personálu. Peněz není nazbyt.

 

"Mnohdy jedeme s pacienty třeba z Rychnovska až do Jičína, kde je zrovna volná kapacita," popsal vedoucí lékař královéhradecké záchranky Anatolij Truhlář. V některých krajích vyrazili na pomoc záchrankám i soukromé sanitky.

 

Sami zdravotníci nebo operátoři linek jsou nemocní, a tak někde vznikají i speciální karanténní pracoviště.

 

 

"Zaměstnanec, který není nemocný, a je jen po styku s covid pozitivní osobou za předpokladu, že používá veškeré ochranné pomůcky a je pravidelně testován, tak může být využíván k práci," popsala mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

 

Pomáhá i armáda. "V současné době přijímáme žádosti o pomoc prostřednictvím Ústředního krizového štábu, mezi těmi žádostmi jsou i žádosti záchranné zdravotnické služby. V současné době Armáda České republiky pěti vojáky z výsadkového pluku Chrudim pomáhá pražské zdravotnické záchranné službě," informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

 

"Pomáhají v dílčích činnostech, a to zejména s dezinfekcí sanitních vozů po odvezení covid pozitivních pacientů," přiblížila Poštová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Karolína Pavlínová, kvo TN.cz