Občanská válka v Jemenu

Tragický omyl při náletu: Bombardéry zabily 38 svatebčanů 

Arabská svatba v Jemenu
Zdroj: Profimedia
Svatba v Jemenu - ilustrační foto
Téma:

Jemenští vládní představitelé, kteří zůstali neutrální v konfliktu již rok rozdělujícím zemi, potvrdili agentuře Associated Press, že poslední nálet saúdskoarabského letectva zasáhl místo domnělých šíitských povstalců, tzv. Hútíů, svatebčany. Při náletu zahynulo minimálně 38 lidí, včetně osmi dětí.

K náletu mělo dojít u vesnice Vahídža nedaleko přístavního města Mucha na pobřeží Rudého moře na územím, které ovládli šíitští povstalci. Těm se podařilo v březnu letošního roku přimět k rezignaci prezidenta Abd Rabá Hádího, který následně utekl do Adenu a s loajalisty proti Hútijské vládě bojoval.

 

V občanské válce v Jemenu bojují proti sobě Hádího loajalisté podporovaní Saudskou Arábií a dalšími státy vyznávající sunnitskou větev Islámu. Ti ovládají východ a jih Jemenu kromě oblastí pod kontrolou teroristické skupiny Ansar al-Šária, místní odnože Al-Kájdy. A na druhé stojí šíitští rebelové, Hútíové, podporovaní Íránem.

 

 

Rebely podpořil také dlouholetý prezident Jemenu Alí Sálih, který zemi vládl od sjednocení v roce 1990 než jej smetlo tzv. Arabské jaro a v roce 2012 přinutilo k rezignaci. Podle odhadů OSN zahynulo v občanské válce už minimálně 2 100 civilistů.

Související témata:
vbo TN.cz