Vražda

Saúdská Arábie rozhodla v případu vraždy novináře Chášukdžího

Džamál Chášukdží
Zdroj: Profimedia
Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 7. 9. 2020
Téma:

Soud v saúdském Rijádu poslal pětici lidí, která byla odsouzena za vraždu novináře Džámala Chášukdžího na 20 let do vězení. Původně pachatelům hrozil trest smrti. Zbylí tři odsouzení dostali tresty od sedmi do deseti let.

Saúdský soud poslal do vězení pětici lidí, která v roce 2018 zavraždila na půdě konzulátu v Istanbulu novináře Washington Post Džámala Chášukdžího. Novinářův syn oznámil, že pachatelům už odpustil, což je zachránilo před trestem smrti.

 

Zbytek obviněných si od soudu odnesl tresty v rozmezí mezi sedmi až deseti lety. V Saúdské Arábii bylo ve spojení s vraždou vyšetřováno 31 lidí, k soudu jich ale nakonec bylo posláno pouze jedenáct.

 

 

Spojené státy americké také uvalily sankce na blízké spolupracovníky korunního prince Mohammeda bin Salmana, který měl být podle mnoha států do vraždy zapojen.

 

Zpočátku o vraždě novináře informovalo Turecko. Saúdská Arábie nejdříve nic potvrdit nechtěla, později pak přiznala, že byl Chášukdží opravdu zavražděn. Podle istanbulského prokurátora měla být jeho smrt naplánovaná.

 

 

Džamál Chášukdží si šel vyřídit na konzulát doklady o rozvodu. Ven už se ale nikdy nedostal. Vrahové ho měli udusit igelitovým sáčkem a poté rozřezat. Z budovy ho odnesli v pěti kufrech. Jeho tělo se stále nenašlo.

 

Premiér nazývaný ministrem zločinu. Izraelem otřásají protesty. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz