Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

houbové žně

Houbaři se pochlubili úlovkem: 60 kg hřibů! Je to pro les pohroma?

Houbařské úlovky čtenářů TN.cz - 4
Zdroj: zpravy@nova.cz
ilustrační foto

S počátkem podzimu přichází i sezóna hub a nadšení houbaři vyráží do lesů. Domů se mnohdy vrací až s desítkami kilogramů hub, kterými se pak chlubí na sociálních sítích. Je podle odborníků správné sbírat takové množství hub?

Až 60 kg hřibů - tolik nasbírali dva houbaři na Slovensku, kteří se svou "trofejí" pochlubili zpravodajskému portálu TVNoviny.sk. Podle Juraje Lukáče ze slovenského sdružení na ochranu lesů VLK je takový přístup špatný.

 

"Nevím, jaká je hranice pro sběr hub, ale jak se říká - všeho moc škodí. Osobně si ale myslím, že jeden člověk ani nepotřebuje 60 nebo 100 kg hub," řekl Lukáč portálu TVNoviny.sk.

 

Stromy podle něj potřebují houby, aby mohly růst. Existují mezi nimi totiž pevné vazby. Houby si z kořenů stromů odebírají hlavně cukry, zatímco stromům umožňují lepší získávání minerálních látek. "Jestli chceme zničit les, tak si z něj klidně nosme domů desítky kilogramů hub," dodal Lukáč.

 

Podle české odbornice na mykologii Terezy Tejklové není problémem ani tak množství posbíraných hub, ale spíš to, jak houbaři při sběru sešlapou půdu. "Objeví houby a začnou lítat kolem dokola a prohledávat celé okolí. Při tom většinou pošlapou podhoubí, a to je ten problém. Právě podhoubí je zásadní pro růst stromů. Při sběru si lidé berou plodnice, což tak nevadí," informovala Tejklová.

 

 

Dodává však, že lidé by samozřejmě neměli být takoví hamouni a brát z lesa nadměrné množství hub. Často si podle ní houbaři berou domů i houby, které nemohou sníst.

 

"Berou červivé, téměř rozkládající se houby jen proto, že jsou veliké. Takové houby nemohou sníst, mají je jen proto, aby se chlubili sousedům. Tohle je podle mě zbytečné plýtvání," uvedla Tejklová.

sei TN.cz