Správná strava

Schází vám vitamíny? Varovné signály, že tělo není v pořádku

Exotické ovoce
Téma:

Naše tělo nás upozorní, když nám schází nějaký vitamín nebo další důležité živiny. Mezi nejčastější projevy patří únava, psychické problémy i oslabená imunity. Předejít těmto problémům můžeme kvalitním jídelníčkem, ve kterém nesmí chybět vitamín A, bílkoviny nebo železo.

Správná výživa nám pomáhá udržet zdraví organismu. V případě nedostatku vitamínů a živin tělo vysílá signály, které téměř polovina lidí ignoruje, a proto u nich potom dochází k závažným zdravotním komplikacím. Abychom tomu předešli, je důležité vnímat projevy našeho těla a zjistit, co mu schází.


Oční i kožní problémy jsou známkou, že tělu chybí vitamín A. Ten je velmi důležitý pro zrak, protože pomáhá vytvářet zrakové pigmenty v sítnici. Při jeho nedostatku dochází ke zhoršení vidění a může dojít i k oslepnutí. Vitamín A pomáhá ke zlepšení kvality pleti a zabraňuje její stárnutí. Mimo jiné má i dobrý vliv na tvorbu spermií a vajíček. Jeho nedostatek se projevu šeroslepostí, zastavením růstu nebo suchou kůží. Nejvíce ho nalezneme v mrkvi, rybím tuku, špenátu nebo zelí. Je možné jeho dávku zvýšit potravinovým doplňkem betakaroténem.

 


Psychické problémy signalizují nedostatek vitamínu C. Duševní pohodu a dobrý imunitní systém zajistí jeho pravidelná dávka. Vitamín C také dokáže zmírnit následky nachlazení a zvyšuje odolnost organismu proti infekci. Jeho nedostatek se projevuje vypadáváním zubů, zpomalením růstu a častějším vytvářením modřin. Nejvíce tohoto vitamínu nalezneme v ovoci jako jsou grepy, citrony, pomeranče, a v zelenině jako jsou, rajčata, papriky, špenát. Doporučená denní dávka je 60 až 100 mg. Kuřáci by ale měli dávku zvýšit a to až o sto procent. Vitamín C má prospěšné účinky pro ženy. Pomáhá zmírnit bolesti při menstruaci, a proto je vhodné v tomto období zvýšit jeho dávku alespoň o padesát procent.


K silné bolesti kostí dochází v důsledku nedostatku vitamínu D. Ten je důležitý pro správný vývoj kostí, udržuje hodnotu vápníku a fosforu v krvi. Má dobrý vliv i na jejich hojení. Nedostatkem tohoto vitamínu trpí převážně starší lidé. Jejich kosti jsou křehčí a dochází u nich k častějšímu lámání. Nejnebezpečnější je nedostatek vitamínu D pro děti, které jsou ve vývinu. Jeho nedostatek může závažně poškodit růst kostí, chrupavek i zubů a může dojít až k onemocnění zvané křivice, kdy jsou kosti nenávratně skřívané. Hlavním zdrojem tohoto vitamínu je sluneční záření, nachází se i v tučných rybách, játrech, mléku nebo vejcích.


Úbytek tělesné váhy poukazuje na nedostatek bílkovin. Nízký příjem bílkovin se projevuje hladem, únavou i horším fyzickým výkonem. Jeho dlouhodobý nedostatek způsobuje nervozitu, lámání vlasů a nehtů, rychlejší stárnutí a větší náchylnost k nemocem. Zdrojem bílkovin jsou sýry, luštěniny, ořechy i mléčné výrobky.


Chudokrevnost je nejčastějším projevem nedostatku železa. Špatná tvorba krvinek je příčinou únavy, dušnosti a bledosti kůže. K jeho nedostatku dochází při různých krvácejících poraněních. Nedostatkem železa trpí nejvíce ženy v období menstruace, těhotenství a porodu, dále také senioři a děti, kteří jsou náchylnější na úrazy. Železo se získává z ořechů, semínek, brokolice i žloutků.
 

Související témata:
iva TN.cz