ekonomická krize

Schillerová připouští schodek až půl bilionu korun. Opozice je v šoku

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 3. 6. 2020
Téma:

Schodek státního rozpočtu by mohl vzrůst o další stovky miliard korun a dosáhnout nového rekordu. Připouští to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Mohl by dosáhnout výše až půl bilionu korun.

Ministryně financí naznačila, že s takovou variantou půjde před poslance. Sněmovna naposledy podobný krok udělala koncem dubna, kdy schválila schodek ve výši 300 miliard korun. Původní rozpočet počítal se 40 miliardami deficitu, takže teď už narůstá na víc než desetinásobek.

 

Podle statistik by se jednalo o nejvyšší deficit v historii České republiky. Naposledy pracovalo s podobnými ciframi ministerstvo v roce 2009. Tehdy ekonomiku zasáhla celosvětová hospodářská krize a schodek přesáhl 192 miliard korun. Teď by mohl být více než dvojnásobný.

 

"Z rozpočtu se stal utržený vagón, který se řítí, aniž by ho někdo řídil. Já paní ministryni vyzývám, aby sedla za stůl, na ten rozpočet se podívala a začala ho řešit. Protože když nebude dělat nic, tak se možná nezastavíme ani u té hranice pěti set miliard korun," říká poslanec Jan Skopeček (ODS).

 

 

"Pro mě je to neuvěřitelné. Jak je možné, že při takovém obrovském schodku státního rozpočtu jsou tady stále statisíce lidí, kteří nedostali žádnou státní podporu?" reaguje na navýšení schodku poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

 

"Je otázka, kde je ta hranice. Já očekávám diskuzi s paní ministryní financí o tom, jaké finanční prostředky se na co se použijí," vyjádřil se poslanec Roman Onderka (ČSSD).

 

Vyjádření ekonoma Petra Bartoně k astronomickému schodku:

Kateřina Sejková TN.cz