návrh rozpočtu

Schodek rozpočtu pro příští rok by mohl být 320 miliard, zveřejnilo ministerstvo

Alena Schillerová
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 30. 9. 2020
Téma:

Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek rozpočtu 320 miliard. Stále existují položky, se kterými návrh nepočítá, příkladem je zrušení superhrubé mzdy.

Státní rozpočet bude v roce 2021 hospodařit s příjmy ve výši 1328,2 miliard, výdaji ve výši 1648,2 miliard, schodkem 320 miliard a investicemi za 186,9 miliard, zveřejnilo ve středu Ministerstvo financí ČR.

 

Ve srovnání s posledním předkrizovým rozpočtem, kterým byl návrh státního rozpočtu na rok 2020, dochází ke zvýšení plánovaného schodku o 280 miliard.

 

Většina faktorů způsobujících vyšší schodek má podle ministerstva dočasný charakter a odezní po návratu zdravotní a ekonomické situace do normálu. Ostatní faktory budou působit dlouhodobě a mají za cíl podpořit dlouhodobý ekonomický růst, rozvoj klíčových odvětví národního hospodářství a péči o zdraví obyvatelstva.

 

 

"Z jednání s ministry financí ostatních zemí Evropské unie vím, že všechny země postupují obdobně anebo pomáhají a rozvolňují ještě více. Česká republika má však tu nespornou výhodu, že se nám v uplynulých sedmi letech podařilo snížit státní dluh z 41 % na 29 % HDP a naše veřejné finance tak posunout na čtvrté nejlepší místo v EU. Díky těmto výchozím podmínkám tak zůstane naše zadlužení v poměru k HDP i na konci letošního roku nižší, než jaké jsme vykazovali v roce 2013. Nepochybuji, že ve srovnání s ostatními zeměmi zůstaneme mezi těmi rozpočtově nejzodpovědnějšími," sdělila ministryně financí Alena Schillerová.

 

Předložený rozpočet má podle ministerstva zejména přinést rekordní investice do budoucnosti České republiky a navýšit výdaje do zdravotního systému.

TN.cz