NOVÁ FINTA

Schovat notebook do kufru auta už nepomůže! Zloději jdou po signálu

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 25. 1. 2020
Téma:

Zloději drahé elektroniky se naučili používat moderní technologie. Policie varuje před tím, že už jsou schopni zachytit signál smartphonu, tabletu, nebo chytrých hodinek, které si řidič nechá třeba v autě. A využívají k tomu volně dostupné aplikace. Kdo nechává elektroniku bez dozoru, měl by vypínat všechny bezdrátové vysílače.

Klasický scénář krádeže na parkovišti – řidič si schoval notebook do kufru, aby mu jej neukradli. Jenže zloději pozorovali parkoviště a muže viděli. Hned jak odešel, zloději notebook ukradli.


Dřív čekali zloději na příležitost několik hodin, dnes jim stačí pár minut. Používají aplikaci, která dokáže vyhledat signál bluetooth a přesně lokalizovat zařízení, které ho vysílá. Aplikace umí tak přečíst podrobné informace o zařízení.


Štáb televize Nova si to vyzkoušel – za okno auta položil mobilní telefon a bezdrátová sluchátka. Stačilo jen stáhnout aplikaci a projít se kolem vozu. Bylo vidět, o jaký typ zařízení se jedná, dokonce rok výroby a zemi původu.

 


Jedna procházka na přeplněném parkovišti u obchodního centra ukázala, jak velkou sbírku zařízení nejrůznějších typů nechávají lidé v autech. Řidiči otevřeně přiznávají, že notebooky, nebo tablety schovávají třeba pod sedadlo. Pokud nejsou vypnuté a mají aktivované bezdrátové moduly, stále do okolí vysílají signál.


Pro zloděje vybaveného skenerem je to pozvánka. Z osobních aut každý rok zmizí věci za desítky milionů korun. "Loni jsme evidovali 11 tisíc krádeží z osobních vozidel," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.


Odborníci doporučují zapínat bezdrátovou komunikaci jen ve chvíli, kdy ji využíváme. Kromě zlodějů elektroniky je to otevřená brána i pro zloděje dat.

 

Podobných vychytávek pro zloděje se v posledních letech objevila celá řada. Jejich rozšíření umožnily i e-shopy, které například prodávají zlodějské náčiní jako potřeby pro řemeslníky. Zjistili jsme, že s takovou výbavou dokáže lehce otevřít, nebo ukrást cizí auto i amatér. Podívejte se na reportáž TV Nova:
 

Související témata:
rod TN.cz