STATISTIKA

Sčítání 2021 se blíží ke svému konci. Formuláře už vyplnily miliony lidí

Sčítání lidu - Ilustrační
Zdroj: Profimedia
Jan Houška
Jan Houška
4.5. 2021 13:58
Téma:

Sčítání 2021 se pomalu blíží ke svému konci. Český statistický úřad (ČSÚ) už obdržel několik milionů vyplněných formulářů, někteří obyvatelé se však stále nesečetli, a to i přes to, že jim to ukládá zákon.

Od začátku sčítání obdržel Český statistický úřad 3,7 milionu elektronických sčítacích formulářů a 230 tisíc listinných. Sčítání končí už příští týden, konkrétně 11. května. Lidé tedy mají na jeho splnění, což ukládá zákon, pouhých sedm dní.


"Domácnosti mají doma ještě přes 800 tisíc listinných formulářů, na které netrpělivě čekáme. Pokud někdo potřebuje s vyplněním poradit, operátoři kontaktního centra jsou připraveni pomoci. Pak už jen stačí dát formulář do odpovědní obálky a poslat nám ho poštou. Do 11. května je také stále možné vyplnit elektronický formulář, na odkládání povinnosti se sečíst ale už opravdu moc času nezbývá," upozornil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

 

Návod jak vyplnit elektronický sčítací formulář:

 

Poslední formuláře pro lidi, které se nepodařilo sčítacím komisařům zastihnout doma, budou rozneseny během tohoto týdne. Listinný formulář je stále možné si vyzvednout i na kontaktních místech sčítání, která jsou na více než 800 vybraných pobočkách České pošty a na krajských správách Českého statistického úřadu.

 

Návod jak vyplnit listinný formulář sčítání lidu:

 


Nejpoctivější jsou občané v nejmenších obcích. Například obce Doupě (okres Jihlava) a Bělá (okres Pelhřimov) odeslaly všechny vyzvednuté formuláře. U obcí, kde bylo distribuováno více než 100 formulářů, se jich nejvíc vrátilo ze Sedlce (okres Břeclav), Ratají (okres Kroměříž) a Újezdu (okres Zlín).

 

V další kategorii, což je od 500 do 2000 formulářů, jsou v odevzdávání nejaktivnější města Dačice (okres Jindřichův Hradec), Slavičín (okres Zlín) a Jeseník. Poslední skupinou jsou města, kam do domácností zamířilo přes dva tisíce formulářů. Mezi nimi jsou nejaktivnější občané Krnova (okres Bruntál), Vyškov a Šumperk.


"Do dnešního dne jsme žádný listinný formulář neobdrželi z 209 obcí. Nejvíce se to týká obcí na Vysočině (50 obcí), ve Středočeském (44 obcí) a Plzeňském kraji (41 obcí). Naopak v Libereckém a Zlínském kraji se jedná pouze o jednu obec, v Karlovarském a Moravskoslezském o dvě," informuje ČSÚ.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz