elektronický formulář

Sčítání lidu bude jednodušší a převážně on-line, úřad plánuje testovací pokus

Muž u počítače
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 12. 8. 2020
Téma:

Blíží se zatím nejmodernější sčítání lidu v naší historii, bude převážně on-line a mělo by být také výrazně jednodušší. Listinné formuláře budou moci vyplnit lidé, kteří možnost sečíst se přes internet využít nechtějí. Už v září by měl proběhnout zkušební test, samotné sčítání připadá na březen příštího roku.

Odevzdat elektronický formulář bylo možné už při minulém sčítání, to letošní je ale primárně připravováno jako on-line. Český statistický úřad odhaduje, že tuto možnost využije kolem 60 procent obyvatel.

 

"Při on-line sčítání se nenakazíte ani chřipkou, ani koronavirem. Možnost sečíst se z bezpečí domova je tak další přidanou hodnotou Sčítání 2021, které bude navíc pro občany jednodušší a uživatelsky přívětivější,“ říká předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček.

 

Počet zjišťovaných údajů se oproti sčítání před deseti lety zúžil přibližně na polovinu, statistici totiž využijí všechna administrativní data, která jsou k dispozici.

 

"Zcela odpadnou otázky týkající se vybavenosti domácnosti například koupelnou nebo osobním počítačem, zjednoduší se otázky ohledně velikosti bytu, vzdělání či dojížďky do zaměstnání. Vysoký důraz pak klademe na bezpečnost a ochranu osobních údajů, kde splňujeme nejpřísnější standardy,“ uvádí Robert Šanda, ředitel odboru statistik obyvatelstva ČSÚ.

 

 

Od 1. září do 22. října proběhne zkušební sčítání. Český statistický úřad při něm osloví na 25 000 domácností s cílem otestovat proces sběru dat on-line i listinnou formou a odhalit možné rezervy před ostrým sčítáním.

 

Výsledky sčítání mají široké uplatnění. Obce je mohou využít například při plánování mateřských školek či sociálních služeb, data o dojížďce pomáhají s optimalizací regionální dopravy. S počty obyvatel a domů pracuje také Integrovaný záchranný systém.

Související témata:
TN.cz