vláda schválila

Sčítání lidu bude on-line! Bude o polovinu méně otázek

Muž s počítačem
Zdroj: Thinkstockphotos

Sčítání lidů bude probíhat převážně přes internet. O zbytek se postará Česká pošta. Počet otázek se zredukuje ze 47 na 23.

Vláda dnes schválila podobu návrhu, ve kterém se budou lidé moci sečíst, aniž by je kdokoliv kontaktoval. „Zaměřili jsme se hlavně na to, abychom občany obtěžovali co nejméně, takže jsme razantně snížili rozsah dotazníků a počet otázek. Chceme taky, aby se co nejvíc lidí sečetlo on-line, což pro ně bude nejpohodlnější,“ vysvětlil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

 

Ty, kteří se sečtou prostřednictvím internetu, už nebude oslovovat žádný pracovník projektu. Záměrem je sečíst větší množství lidí, než při sčítání v roce 2011. ČSÚ zredukoval také počet otázek. Z původních 47 zůstane jen 23. Zmizí například otázky o rodinném stavu, státním občanství nebo postavení v zaměstnání.


Většinu informací budou statistici získávat z veřejných registrů a lidí se ptát pouze na údaje, které veřejně dostupné nejsou. „Díky tomu, že řadu údajů získáme z existujících evidencí a databází ministerstev a jiných úřadů, zůstanou na sčítacích formulářích jen ty údaje, které nemůžeme získat z jiných zdrojů. Například otázky na místo pracoviště nebo na to, jak dojíždíte do zaměstnání. Tahle data jsou nezbytná třeba pro plánování veřejné dopravy. Jiná zase pro zakládání školek nebo pro hasiče,“ uvedl Robert Šanda z ČSÚ.


Ty, kteří se on-line sčítání nezúčastní, by měli oslovit prostřednictvím terénního zjišťování pracovníci České pošty. Zapojení České pošty požadovala vláda už při květnovém projednávání. V původním návrhu se totiž počítalo s vypsáním výběrového řízení na externího dodavatele, proto se projednávání návrhu na pravidla sčítání přerušilo.

Související témata:
sik TN.cz