odhad úrody

Se sklizní ovoce to vypadá bledě. Čeho bude letos nejméně? PŘEHLED

Hrušeň
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
29.6. 2020 5:45
Téma:

Podle prvních odhadů bude letošní sklizeň většiny druhů ovoce v České republice podprůměrná. Nejhůř to vypadá s meruňkami - oproti pětiletému průměru bude úroda zhruba třetinová. Naopak švestek nebo agreštu by mělo být víc než dost.

Údaje vyplývají z prvních zpracovaných odhadů evidovaných v Registru sadů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Odhad sklizně ovoce je platný k 15. červnu a zatím to vypadá, že meruněk bude výrazně pod pětiletým průměrem. Ve srovnání s roky 2015 - 2019 letos bude sklizeň tohoto druhu ovoce na 34 procentech (viz tabulka níže).

 

Špatně to vypadá i se sklizní třešní, která letos podle odhadu bude činit 48 procent průměru, a broskví, která je na 68 procentech. Podprůměrná úroda zřejmě čeká i jablka (88 procent). "V jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, jejíž průměrný výnos se za poslední rok navýšil přibližně o čtvrtinu a druhou nejpěstovanější je odrůda Gala," uvádí mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

 

 

Úroda hrušní se odhaduje na 94 procent průměru. "Větší výkyvy jsou zřejmé v jednotlivých regionech, kdy především na jižní Moravě došlo k vysokému poškození zejména třešní a meruněk působením pozdních jarních mrazů. Ty ovlivnily i jádroviny, zejména pokud jde o kvalitu plodů," dodává Kršková.

 

 

Švestkám se ale letos daří, jak se zdá. Jejich úroda je na 105 procentech pětiletého průměru, bude jich je zřejmě méně než v loňském roce. "V prvních dvou červnových dekádách se na území ČR vyskytly extrémní úhrny srážek místy provázené krupobitím. Z tohoto důvodu lze očekávat pokles výnosů a kvality produkce, což se může projevit již v záříjovém odhadu sklizně jádrovin," vysvětluje Kršková.

 

Ovoce od začátku letošního roku prudce zdražuje, oproti loňskému roku jsou ceny i dvojnásobné. Nejvíc podražilo kiwi, mandarinky, mango a limetky. Jedná se tedy převážně o ovoce z dovozu, přičemž na cenách se podepsala především opatření spojená s pandemií koronaviru.  

TN.cz