Klouzavý mandát

Seberte ministrům poslanecký mandát, žádají Piráti. ANKETA

Téma:

Vláda Andreje Babiše v pondělí bude projednávat návrh na změnu Ústavy, podle nějž by ministr nemohl být zároveň poslancem. Pokud by se poslanec ministrem stal, dočasně by jeho poslanecký mandát přešel na náhradníka. Návrh předložili Piráti spolu s poslanci ANO, SPD a STAN.

Pro zavedení tzv. klouzavého mandátu se v minulosti vyjadřoval i premiér Andrej Babiš. Pod nejnovějším návrhem je podepsáno 46 poslanců včetně například předsedy Pirátů Ivana Bartoše, 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, předsedy Poslaneckého klubu STAN Jana Farského nebo předsedy SPD Tomia Okamury.

 

Poslanci navrhují změnit Ústavu tak, aby v případě, kdy se poslanec stane členem vlády, jeho mandát zanikl a na jeho místo ve sněmovně nastoupil náhradník jako "dočasný poslanec". V momentě, kdy politik přestane být ministrem, by se vrátil do sněmovny a zanikl by mandát dočasného poslance. U senátorů by pak platilo omezení, že člen vlády nemůže být zároveň předsedou a místopředsedou senátu a členem senátního výboru či komise.

 

"Za současného stavu poslanec, který se stane členem vlády, dále vykonává obě tyto funkce. Typickým důsledkem je nízká účast členů vlády, kteří jsou zároveň poslanci, při hlasováních. Zavedení klouzavého mandátu posílí princip dělby moci a náležité kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou,” uvedl předkladatel návrhu Jakub Michálek.

 

"Dále se výrazně zvýší množství času členů vlády pro výkon jejich funkce na plný úvazek. Nebudou tak muset být přítomni všechny jednací dny Sněmovny, ale pouze třikrát během šestitýdenního sněmovního cyklu, kdy probíhají interpelace, a pak u svých tisků," dodal Michálek.

 

 

Anketa

Měl by politik přijít o poslanecký mandát po dobu, co je ministrem?

Hlasovalo 10455 lidí.
Předkladatelé také argumentují tím, že v některých evropských zemích, kupříkladu v Belgii, Rakousku, Nizozemsku, Švédsku nebo na Slovensku, už podobná úprava platí. Naproti tomu ovšem třeba ve Velké Británii musí být ministr zároveň poslancem.

 

Návrh posuzovala ministerstva vnitra, financí, práce a sociálních věcí a spravedlnosti. Všechny resorty doporučily vládě vyjádřit s návrhem neutrální stanovisko. Nakonec však bude záležet na vůli poslanců a senátorů, zda se najde dostatečná vůle na změnu Ústavy. Před změnami Ústavy na základě poslaneckých návrhů varuje ministerstvo financí.

 

 

"Každou případnou změnu Ústavy je nutno podrobit důkladné odborné debatě, a to s ohledem na její požadovanou vysokou míru rigidity jakožto základního zákona a nejvyšší právní normy státu," napsalo ministerstvo. To vyčíslilo, že by případná změna vyšla rozpočet na 10 až 15 milionů korun ročně.

 

Ministerstvo vnitra upozorňuje, že je potřeba dořešit situaci, kdy se jeden náhradník stane poslancem místo ministra, pak ale skončí jiný poslanec ze stejné strany a regionu. Získá pak náhradník za ministra stálý mandát, nebo ten obsadí další v pořadí na kandidátce? Ptá se ministerstvo.

vbo TN.cz