záchrana života

Chlapci skočili pro topící se dívku! Den předtím se učili první pomoc

Školáci zachránili topící se dívku
Zdroj: ZZS Jihomoravského kraje
Téma:

V pondělí obdrželo ocenění za hrdinství sedm zachránců včetně pěti malých školáků, kteří minulý týden pomohli topící se dívce. Poté, co ji chlapci vytáhli z vody, plavčík s policistou zahájili resuscitaci. Před příjezdem záchranářů už dívka dýchala a byla při vědomí.

"Sedm statečných zachránilo malou holčičku. Stalo se to minulý týden na koupališti ve Veselí nad Moravou. Topila se tam malá dívenka," uvedla Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje na facebooku.

 

Když dívka bezvládně ležela nad hladinou, pět malých školáků neváhalo ani vteřinu a vrhlo se do vody. Holčičku poté chlapci vytáhli na břeh a zavolali pomoc. Úspěšnou resuscitaci zahájil policista v civilu společně s plavčíkem.

 

"Všechno provedli správně, při našem příjezdu už byla pacientka při vědomí, dýchající, uložená ve stabilizované poloze, přikrytá ručníkem," řekl lékař Lukáš Koten, který na místě zasahoval.

 

Ke koupališti vyrazil také vrtulník záchranné služby. Poté, co dívku lékaři ošetřili, zafixovali ji a transportovali do nemocnice.

 

 

Hrdinského činu sedmi mužů si všiml starosta Veselí nad Moravou a rozhodl se všem zachráncům udělit ocenění, jelikož se zachovali bezchybně a jsou příkladem i pro ostatní lidi.

 

"Víte, co je zajímavé? Den předtím paní učitelka zrovna celé třídě vysvětlovala, jak poskytnout první pomoc. A druhý den mohly děti tyto rady zužitkovat..," citovali záchranáři maminku jednoho z oceněných chlapců.

 

Mladí záchranáři svého činu nelitují. "Udělali bychom to znovu, máme radost, že je holčička v pořádku," radovali se školáci.

 

reg TN.cz