linka bezpečí

Šikanu zažila většina dětí už na základce! Takhle ji poznáte

Téma:

Každý den se na Linku bezpečí obrací stovky dětí kvůli šikaně a podle průzkumu se s ní většina žáků setkala už na základní škole. Přitom 93 procent učitelů šikanu na své škole považuje za naprosto vyloučenou anebo zcela výjimečnou.

Na Linku bezpečí se denně obrátí zhruba 400 dětí a část z nich pak spojuje stejný problém - šikana. "U dítěte se změní chování proti časům předchozím, nerado chodí tam, kam rádo chodilo, nechce jít s kamarády ven, nechce se mu do školy. Má somatické potíže, bolí ho žaludek, hlava a podobně," vysvětluje psycholog Jan Lašek.

 

"Na Linku bezpečí volá šest procent dětí ohledně tématu šikany. Je to z celkového počtu 150 tisíc hovorů ročně, které na lince přijmeme. Ty děti se mohou stydět se někomu svěřit, jednak mohou mít obavy z toho, jaká bude reakce, nebo už se třeba svěřily a nesetkaly se s pochopením," uvádí ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková.

 

Šetření, do kterého se zapojilo přes 160 škol, ukázalo, že s šikanou se setkalo sedm z deseti školáků. Ať už v roli oběti, agresora, nebo někoho, kdo jí jen přihlížel.

 

"Slovní útoky s fyzickým napadáním souvisí velice úzce. Pokud se na škole vyskytuje nějaká forma slovního útoku, tak na té škole je mnohem pravděpodobnější, že se budou vyskytovat i nějaké fyzické útoky," osvětluje problematiku Martin Drnek ze společnosti SCIO.

 

 

Z průzkumu taky vyplynulo, že zhruba 60 procent dětí neví, komu by se se svým problém svěřilo. "K řešení šikany na školách je velkým pomocníkem funkce školského ombudsmana. Například v minulém školním roce obdržel 46 stížností. Nejedná se jen o děti, obrací se na něj taky učitelé," upozorňuje Aneta Lednová, mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Podle průzkumu se víc než 90 procent učitelů s šikanou mezi žáky setkává jen výjimečně, nebo vůbec.

Linda Nguyenová/mj TN.cz