Jukija Amano

Šéf agentury, která hlídá jaderné zbrojení, nečekaně zemřel

Jukija Amano
Zdroj: Profimedia
Jukija Amano

Ve věku 72 let zemřel generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. Agentura o smrti svého ředitele informovala nejprve členské státy, pak zprávu zveřejnila také na své stránce. Japonský diplomat vedl agenturu téměř 10 let. Zemřel v době, kdy ve světě roste napětí ohledně íránského jaderného programu.

"Sekretariát Mezinárodní agentury pro atomovou energii s lítostí oznamuje, že generální ředitel Jukija Amano zemřel," uvedla MAAE na svých stránkách. Prozradila také, že Amano plánoval rezignovat ze zdravotních důvodů a zveřejnila i část jeho rezignačního dopisu.

 

"Během uplynulé dekády agentura dosáhla jasných výsledků v programu Atomy pro mír a vývoj a to díky podpoře členských státu a odhodlanosti zaměstnanců agentury. Jsem velmi hrdý na naše úspěchy a děkuji členským státům a zaměstnancům," psal Amano ve svém rezignačním dopise.

 

Vlajky agentury budou vlát na půl žerdi, doplnila MAAE. Mandát měl řediteli vypršet v roce 2021. Podle zákulisních informací chtěl skončit v agentuře předčasně příští rok v březnu.

 

Amano zemřel ve chvíli, kdy ve světě stoupá napětí kvůli íránskému jadernému programu. Před dvěma týdny agentura potvrdila, že Írán začal obohacovat uran nad úroveň domluvenou íránskou jadernou dohodou. Agentura hrála v monitorování íránského jaderného programu důležitou roli.

 

 

Právě postoje vůči Íránu a Severní Koreji byli velkým tématem v červenci 2009, kdy členské státy volily nového šéfa agentury, který ve funkci nahradil jejího bývalého ředitele Muhammada Baradeje. Amano byl vnímán jako zástupce západních států prosazující tvrdší postup vůči Íránu. Jihoafrického kandidáta, který byl považován za zastánce rozvojových států, nakonec Amano v těsné volbě porazil až po několika kolech hlasování a jen velmi těsně.

 

Amano se narodil 9. května 1946. Po vystudování práv pracoval na japonském ministerstvu zahraničí, například na velvyslanectvích v Laosu, USA či Belgii. Zabýval se proliferací zbraní hromadného ničení. V roce 2005 nastoupil jako japonský zástupce v MAAE. V rozhovoru v roce 2009 vyjádřil velký odpor k šíření jaderných zbraní, který vysvětloval následky, které Japonsko utrpělo při jaderném bombardování Hirošimy a Nagasaki.
 

Související témata:
vbo TN.cz