opozice zuří

Šéf antimonopolního úřadu je podezírán z korupce. Vládá ho hájí

Téma:

Opoziční poslanci chtějí, aby vláda odvolala šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) Petra Rafaje. Šéf úřadu, který dohlíží na to, aby na trhu nevznikaly kartely, by se podle nich neměl zaplést do korupční kauzy. Vláda prý však jeho odvolání prezidentovi navrhne.

Petr Rafaj se měl neformálně scházet s místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a mohl ve prospěch firmy Kapsch, která prohrála tendr na provoz mýta, ovlivňovat rozhodnutí antimonopolního úřadu. Podle deníku Právo policie prověřuje i desítky dalších případů ve kterých antimonopolní úřad měl postupovat nestandardně. Sám Petr Rafaj se k uniklým informacím nevyjadřuje - a dál v čele úřadu zůstává.

 

Podle mnohých opozičních poslanců ale šéf antimonopolního úřadu svými nestandartními schůzkami ohrozil důvěryhodnost instituce, v jejímž čele stojí. "Přece není možné, že se s hráči schází ten, který jim dělá nakonec rozhodčího. Pak tomu rozhodčímu nikdo nevěří," tvrdí Zbyněk Stanjura (ODS).

 

"Měl by si uvědomit, že je za čárou toho, co by si předseda tohoto úřadu, který má hlídat transparentní podmínky, měl dovolit a měl by rezignovat sám," dodává Marian Jurečka (KDU-ČSL)."U takto vysoko postavených úředníků neplatí presumpce neviny, ale platí presumpce viny," stojí si za svým předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

"Buď vláda přesvědčivě odůvodní, že Rafaj je člověk na svém místě, nebo ho odvolá," říká Jakub Michálek (Piráti). "V případě, že se skutečně potvrdí podezření, která kolují na veřejnosti, tak je to skutečně na výměnu," souhlasí s odvoláním předseda SPD Tomio Okamura.

 

 

 

Vláda ale za předsedou UOHS stojí - alespoň do té doby, než policie případ došetří. I když podle sociální demokracie byly neformální schůzky s politiky i byznysmeny poněkud nešťastné. "Ano, můžeme si říct, jestli ty schůzky měly takto probíhat. Já nevím, jak ten den pan Faltýnek nebo pan Rafaj měli naplánovaný a proč se to takto dělo," řekl Petr Dolínek (ČSSD).

 

Navrhnout odvolání Petra Rafaje může vláda pouze za podmínky že je buď pravomocně odsouzen, nebo narušil důvěryhodnost a nezávislost úřadu. Podle opozice toto splnil, podle vlády nikoli. "Při respektování presumpce neviny podle mého názoru nelze, že by byl dán důvod k odvolání sám o sobě," tvrdí ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO).

 

"Pan Rafaj si podle svých slov za současné situace váží zejména těch politiků, kteří ctí presumpci neviny," uvedl mluvčí UOHS Martin Švanda. Po výměně v křesle předsedy úřadu pro ochranu hospodářské soutěže volá například i nevládní protikorupční organizace Transparency International.
 

Bára Divišová, sei TN.cz