Královéhradecká buňka

Šéf Červeného kříže měl podvádět na dotacích! Pobočka má dluhy

Královéhradecká pobočka Českého Červeného kříže je v insolvenci. Dostala se do ní poté, co kriminalisté obvinili jejího vedoucího z několika trestných činů - například i z dotačního podvodu. Hrozí mu až osmileté vězení a v celé kauze přibyli další dva obvinění.

Vedoucího pobočky obvinili policisté koncem července, teď také další dva jeho spolupracovníky. Jednomu z nich hrozí osm let vězení, druhému půl roku. Obviněni jsou mimo jiné z dotačního podvodu.

 

V roce 2015 se začali ozývat senioři, kteří si právě přes královéhradeckou pobočku Červeného kříže objednali například lázeňské pobyty, zaplatili zálohu, ale nikam nakonec neodjeli. Jejich peníze podle kriminalistů vedoucí a jeho spolupracovníci zpronevěřili.

 

Celostátní organizace okamžitě zrušila registraci královéhradecké pobočce a kriminalisté dva roky rozplétali složitou síť finančních machinací. Nakonec zjistili, že vedoucí pobočky požádal krajský úřad o dotaci 1,2 milionu korun.

 

 

Ta ovšem byla podmíněná tím, že spolek nesmí mít dluhy, což tou dobou nebyla pravda. Navíc o dotaci smí požádat jen osoba s čistým trestním rejstříkem, což také vedoucí nesplňoval. Pak se podle policie ukázalo, že nejméně dva roky tento obviněný ani neodváděl státu platby za sociální a zdravotní pojištění, které zaměstnancům strhával.

 

Spolek je teď v insolvenci, celkové dluhy mají dosahovat několika milionů korun. Práci českého červeného kříže pro Hradec Králové teď vykonávají další okresní organizace například z Náchodska nebo Jičínska.

Filip Pultar/epa TN.cz