Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2018 10:01
Nečekaná rezignace

Šéf GIBS po sporech s Babišem končí! Odstoupí na konci dubna

Michal Murín a Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Murín měl s Babišem táhlé spory

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín skončí ke konci dubna ve funkci. Rozhodl se odstoupit po táhlých sporech s premiérem v demisi Babišem, který ho chtěl zprostit služby. Ještě minulý týden přitom Murín tvrdil, že rezignaci nezvažuje.

Informaci o konci v čele GIBS už Murín potvrdil i na webových stránkách. "Rozhodl jsem se k 30. dubnu 2018 rezignovat na funkci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů a současně tak ukončit služební poměr," uvedl. Odejde tak do civilu.

 

V prohlášení Murín odmítl, že by se dopustil něčeho nezákonného či neetického. "Tuto práci jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti, občanům této země. Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji," tvrdí.

 

Jako důvod rezignace Murín uvedl obavu, že by mohly být kvůli jeho osobě zpochybňovány výsledky vyšetřování GIBS. "Situace, která se kolem GIBS a mé osoby vyvinula v posledních měsících, mi proto nedovoluje pokračovat v řízení tohoto útvaru a nechci zavdávat příčinu k jakýmkoliv útokům," doplnil.

 

Minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil Murín v nemocnici. V březnu uvedl, že na něj Babiš opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách podle něj Babiš řekl, že pokud místo šéfa inspekce opustí, obejde se to "bez skandálu".

 

 

Babiš toto nařčení popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér v demisi uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření GIBS.

 

Sněmovní opozice uvádí v souvislosti se snahami o odvolání Murína, že chce Babišova vláda získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně GIBS. Premiérův postup kritizuje také kvůli trestnímu stíhání Babiše v případu údajného podvodu s dotací na farmu Čapí hnízdo.

epa TN.cz