Volby 2020

Obhájit senátorské pozice a přidat 2 hejtmany, přeje si Jurečka ve volbách

Bára Divišová
Bára Divišová, Zdeněk Drgáč
9.9. 2020 17:45

V čem spočívá projekt hodinový vnuk? A dá se řídit stát jako příroda, jak hlásá jeden z lidoveckých kandidátů na hejtmana? Nejen na to se dnes bude ptát moderátorka Bára Divišová předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky v předvolební debatě na TN.cz.

Do čtvrté předvolební debaty televize Nova přijal pozvání předseda lidovců Marian Jurečka. Moderátorka Bára Divišová se šéfa KDU-ČSL ptala, co by považoval za úspěch ve volbách a jaké osobnosti jeho strana může voličům nabídnout.

 

"Chtěl bych obhájit šest senátorských pozic. K jednomu hejtmanovi bychom mohli ještě jednoho, dva přidat," prohlásil Jurečka v debatě na dotaz, co by považoval za volební úspěch.

 

V Jihomorovském kraji sází lidovci na Jana Grolicha, který se prezentuje jako "cool starosta". V jeho volebním klipu je vidět triko s nápisem "Řídit stát jako přírodu". "To je symbolika toho, abychom měli větší respekt k přírodě. Honza ukazuje na situaci na jižní Moravě, kde se objevuje větrná i vodní eroze, že přírodě máme co vracet. Kraje v tom mají kompetence a mohou to změnit," vysvětlil Jurečka.

 

 

Jurečka by také rád viděl více peněz na krajské a komunální úrovni. "Je správné, když se budou snižovat ty megalomanské dotační tituly na ministerstvech ve prospěch toho, aby s nimi hospodařily obce, města a kraje,“ prohlásil.

 

Dotaz padl také na porodné ve výši 5000 korun v Jihočeském kraji, který navrhuje tamní lídr lidovecké kandidátky František Talíř. “Čtyřčlenná domácnost s dvěma dětmi má na hlavu průměrně nižší příjem, než je průměrný důchod v České republice. Taková podpora ze strany kraje pomůže. Jihočeský kraj hospodaří s přebytkem, to není o tom, že by si na to půjčoval,“ vysvětlil Jurečka.

 

Letošní dvojvolby proběhnou 2. a 3. října. Vybíráme krajské zastupitele a třetinu senátorů. Doprovodí je přísná hygienická opatření kvůli epidemii nového koronaviru. Ve volebních místnostech se neobejdeme bez roušek či respirátorů. Na speciálních stanovištích budou moct volit i lidé s nařízenou karanténou.

Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

rod TN.cz