Eurovolby 2019

Pravdy a lži šéfa lidovců v pořadu Napřímo: Kde Výborný zalhal?

Marek Výborný - 2
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ve čtvrtek večer se na první individuální debatě před volbami do Evropského parlamentu v pořadu Napřímo televize Nova objevil lidovecký předseda Marek Výborný. Na základě rozhovoru jsme pak prověřovali pravdivost jeho výroků v nové redakční rubrice “Pravdy a lži“.

Naproti moderátora Jaroslava Brousila usedl ve čtvrtek večer šéf KDU-ČSL Marek Výborný. Debata se vedla mimo jiné na témata, jako jsou dvojí kvalita potravin, sňatky homosexuálů, pracovitosti lidoveckých europoslanců, ale například i migrace a přijetí eura.


Výborného výroky jsme následně podrobily pečlivému zkoumání a srovnání s veřejně dostupnými fakty. Celkem jsme zkoumali osm výroků. Přečtěte si, v čem měl lidovecký předseda pravdu a v čem nikoliv.
 

Na úvod rozhovoru se řešila aktuální téma české politiky, mimo jiné i možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Řeč se ale stočila na dostupné bydlení.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Například v otázce dostupného bydlení KDU-ČSL přišlo s návrhem za paní ministryní Klárou Dostálovou a vláda si ten návrh KDU-ČSL osvojila. Dokázali jsme dohodnout jednu miliardu korun pro obce na výstavbu bytů.

Z miliardy korun je 650 milionů určeno pro sociální byty a 350 milionů korun na zvýhodněné úvěry pro dostupné byty. Peníze budou rozdělovány formou dotací, o něž si mohou zažádat obce.

 

 

Výborný pak navázal s problematikou financování sociálních služeb. Nedostatek peněz může způsobit kolaps v poskytování služeb lidem, kteří se o sebe nedokáží sami postarat.

 

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Očekávali jsme, že dneska vyřešíme otázku financování sociální služeb. Alarmující věc. Pokud v září peníze nebudou, tak zde budou zdravotní sestry a personál na ulici, budou muset být propuštěny z charit, diakonií a z dalších organizací.

V krajských rozpočtech jsou na provoz sociálních služeb připravené finance jen do letošního září. Poté nebudou peníze na výplaty, ani na provoz. Sněmovna vyzvala vládu, aby začala financování sociálních služeb v letošním roce řešit. Poslanci také na vládu apelovali, aby předložila novelu zákona o sociálních službách.

 

Mezi témata debaty patřilo i hodnocení uplynulých pěti let působení lidovců v Evropském parlamentu. Tam má strana nyní tři zástupce.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Jak Pavel Svoboda, náš lídr, tak Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová patřili k těm nejpracovitějším poslancům v Evropském parlamentu.

Aktivitu jako souhrn různých činností v europarlamentu měří portál mepranking.eu. Podle něj je v celkovém hodnocení Pavel Svoboda na 111. místě ze 749 poslanců, Tomáš Zdechovský je na 255. příčce a Michaela Šojdrová skončila na 322. pozici.

 

 

Velmi sledovaným tématem jsou i potraviny dvojí kvality. Dostalo se i mezi často diskutovaná volební témata.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Česká vláda nedokáže ovlivnit dovoz do České republiky a už vůbec nemá žádnou pravomoc k tomu, aby ovlivnila kvalitu a úroveň potravin, které se vyrábí v Německu, Holandsku či kdekoliv jinde. Od toho je Evropská unie

Česká republika nemůže na jednotném trhu zakázat dovoz potravin jen na základě kvality, pokud splňují požadavky Evropské unie na bezpečnost potravin. Podle výzkumu The Observer navíc neustále stoupá vliv nadnárodních gigantů na úkor států a volených zástupců.

 

Výborný měl zhodnotit fungování Evropské unie v předcházejících pěti letech. Jeho první výtka mířila k povinným migračním kvótám, podle nichž měly být do členských států rozdělení žadatelé o azyl.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Když vrcholila migrační krize, tak některá řešení, se kterými přicházeli lídři západoevropských zemí, byla pro nás nepřijatelná, my jsme se jako KDU-ČSL velmi ostře ohradili například proti migračním kvótám.

Lidovci povinné kvóty kritizovali jako neefektivní, navrhovali především stabilizaci zemí, odkud lidé emigrovali. Vadilo jim také nedořešení podrobností návrhu a snaha některých zemí o nátlakové řešení problému. V souvislosti s kvótami lidovci mluvili i o případné žalobě k Evropskému soudnímu dvoru, pokud by k přijímání migrantů byla Česká republika přinucená.

 

Řeč se stočila i na situaci ohledně případného vystoupení České republiky z Evropské unie. Výborný odmítl možnost referenda a označil czexit za nebezpečný nápad.

 

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Vzpomeňte si na slova Tomia Okamury zhruba před půl rokem - Chceme czexit po anglicku.

SPD Tomia Okamury se snaží o prosazení celostátního referenda, v němž by voliči mohli rozhodovat o schvalování zákonů a mezinárodních smluv. To by v praxi znamenalo možnost vyhlášení referenda o odstoupení z Evropské unie. Slova “Konec diktátu EU. Odejdeme po anglicku,“ pronesl Tomio Okamura již v roce 2017.

 

Lidovci se staví i za zachování tradičního pojetí rodiny, odmítají podpořit svazky homosexuálů. Podle Výborného neexistuje nic, co by mohlo názor strany v tomto ohledu změnit.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Neděláme nic jiného než ostatní státy Visegrádské čtyřky, v Maďarsku, v Polsku, na Slovensku tuto debatu (na téma manželství homosexuálů, pozn. red.) nevedou. Manželství jako svazek muže a ženy je tam ústavou zakotvený a chráněný

Polsko, Slovensko i Maďarsko do svých ústavních zákonů přijal definici manželství v tradičním smyslu. Sňatky homosexuálů povolilo ve svých zákonících již 25 zemí, z toho 16 v Evropě.

 

 

Obavy podle Výborného vzbuzuje i chování některých států, jejich ekonomická situace může narušit stabilitu eurozóny. Ta je ale pro lidovce prioritou v jejich programu.

 

Marek Výborný - 1 Marek Výborný - 1
Marek Výborný
Informace, které máme z Itálie, kde poměrně nezodpovědnou politiku vůči italskému rozpočtu vede pan ministr Salvini, … Italské banky převádí aktiva do Německa, to jsou velmi nebezpečné signály

Italská aktiva drží německé banky, pojišťovny a také penzijní fondy. Itálii hodnotí ekonomové v rámci Evropské unie jako slabou a křehkou.

 

Podívejte se na debatu s Markem Výborným:

 

Podívejte se na superdebatu lídrů kandidátek parlamentních stran:

 

 

rod TN.cz