PRAVDY A LŽI

Šéf lidovců ve volební debatě: Lhal, či mluvil pravdu? Ověřili jsme pro vás!

Roman Dolejský
Roman Dolejský
10.9. 2020 21:00

Jako čtvrtý host předvolební debaty televize Nova odpovídal na otázky moderátorky Báry Divišové šéf lidovců Marian Jurečka. Zjistili jsme pro vás, jestli ve svých výrocích lhal, nebo ne!

Marian Jurečka není jen předsedou lidovců, ve volbách zkouší své štěstí také jako jednička kandidátky v Olomouckém kraji. Tam se postaví nynějšímu hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO).


Redakce TN.cz kontrolovala celkem osm výroků Mariana Jurečky z volební debaty. Celý její záznam si můžete pustit pod titulkem. Šestkát mluvil pravdu, jeden výrok byl sporný a jeden nepravdivý.


Hned úvodem debaty se řeč stočila k aktuální koronavirové situaci. Podle Jurečky se měla opatření přijmout dříve.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Když se podíváte na vyjádření pana Prymuly nebo pana Maďara, tak ti upozorňovali na to, že s koncem dovolených a se začátkem školního roku toto (zvyšování počtu nakažených koronavirem, pozn. red.) může nastat a mělo by se na to reagovat. Oba tito lidé byli postupně za posledních tři a půl měsíce odejiti z toho nejužšího štábu, který o tom rozhoduje.

“Doufám, že na podzim všechno nezavřeme, ale druhá vlna je hodně pravděpodobná,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula pro deník Právo na konci května. "Na podzim, se začátkem sezóny respiračních nákaz, je druhá vlna do určité míry pravděpodobná, s jistotou to však nemůže vědět nikdo," řekl epidemiolog Rastislav Maďar rovněž v květnu. Prymula skončil jako náměstek ministra zdravotnictví koncem května, Maďar pak z ministerstva zdravotnictví odešel asi za tři měsíce.

 


Podle Jurečky jsou lidovci na krajské úrovni silnou stranou. Nenechal se také vyvést z míry předsedou Starostů Vítem Rakušanem, který si do něj v předcházející debatě rýpnul ohledně vyššího počtu funkcí.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Kromě jednoho hejtmana máme 60 zastupitelů, na té úrovni jsme velmi silnou stranou.

KDU-ČSL získala v krajských volbách v roce 2016 skutečně 61 zastupitelů, jeden z nich se stal hejtmanem. V počtu zastupitelů se lidovci umístili na pátém místě, z celkového počtu jich získali 9,04 procenta. Za vítězné ANO se do zastupitelstev dostalo 176 kandidátů, což je více než čtvrtina. V krajích má své zástupce celkem 27 stran.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Samotné hnutí STAN to mělo tak, že Martin Půta byl svého času předsedou hnutí a zároveň hejtmanem Libereckého kraje.

Martin Půta byl předsedou STAN od konce roku 2014 do konce roku 2015. Hejtmanem Libereckého kraje je od roku 2012. Byl a je také zastupitelem v Hrádku nad Nisou.

 


Hlavním tématem televizního duelu se pak stal Olomoucký kraj. Jurečka připomněl Oklešťkovo hlasování v souvislosti s kompenzačním bonusem, kritizoval také přebujelou krajskou byrokracii.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Je to paradoxní, když hejtman Okleštěk, který je ve vedení kraje, vlastně hlasoval (jako poslanec, pozn. red.) v průběhu dubna, května pro zákony, které znamenaly to, že kraj přijde o část svých příjmů, například v rámci kompenzačního bonusu, kdy jsme navrhovali jako opozice, aby se peníze krajům vrátily.

Ladislav Okleštěk pro senátní verzi zákona o kompenzačním bonusu, kde senátoři navrhovali, aby peníze na kompenzační bonus šly pouze od státu, nehlasoval, při hlasování se zdržel. V konečném důsledku to ale mělo stejný vliv, jako by byl proti. Olomoucký kraj tak podle odhadů zastupitelů ze STAN a Pirátů může přijít o 271 milionů korun.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Za poslední čtyři roky za této krajské koalice se zvýšil počet zaměstnanců Olomouckého kraje.

V roce 2016 měl krajský úřad Olomouckého kraje 490 zaměstnanců, v roce 2019 pak kolem 520 (v grafu nejsou uvedená přesná čísla). Údaje vychází z výročních zpráv o stavu veřejné správy, které vydává ministerstvo vnitra.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Když se podíváme na jiné kraje o stejné velikosti (vzhledem k Olomouckému, pozn. red.), tak mají o 30, 40 zaměstnanců méně.

V případě, že Marian Jurečka srovnával kraje dle počtu obyvatel, tak mluví částečně pravdu. Pokud vezmeme v potaz tři kraje za loňský rok (letošní čísla ještě nejsou k dispozici), které mají zhruba podobný počet obyvatel (plus minus 50 tisíc), tak Jihočeský má zhruba stejně zaměstnanců, Zlínský a Plzeňský pak méně. Zlínský úřad má asi 460 zaměstnanců a Plzeňský lehce přes 400. Údaje vychází ze zprávy ministerstva vnitra Veřejná správa v roce 2019 a z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

 


Závěrem se debata posunula k příjmům českých domácností a ke školství, tam hlavně v souvislosti s příspěvkem na IT technologie, který má školám a dětem ulehčit případnou distanční výuku.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Čtyřčlenná domácnost s dvěma dětmi má na hlavu průměrně nižší příjem, než je průměrný důchod v české republice.

Průměrná mzda byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v druhém kvartálu 2020 celkem 34 271 korun. Vynásobeno dvěma (dva dospělí pracující) a vyděleno čtyřmi (dva dospěli, dvě děti) se dostáváme na 17 135,5 korun. Průměrný důchod byl v červnu podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 14 427 korun.

 

Marian Jurečka Marian Jurečka
Marian Jurečka
Ministerstvo školství vyčlenilo nějaký paušál, ale zatím to nevypadá, že by to bylo systémové.

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se má do škol během října dostat 1,3 miliardy korun na informační a komunikační technologie. Důvodem je, aby školy případně zvládly distanční výuku. Zatím nepadly žádné informace o tom, že by se jednalo o pravidelný výdaj státního rozpočtu.

 

TN.cz