zahraničí

Šéf Penty Haščák se vzdal výkonných funkcí. Za korupci mu hrozí až 20 let

Petra Matýsková
Petra Matýsková
2.12. 2020 21:59
Téma:

Slovenský miliardář Jaroslav Haščák se po úterním policejním zásahu vzdal všech výkonných funkcí v investiční skupině Penta. Zůstal jen jejím spoluvlastníkem. Jednoho z nejbohatších Slováků v úterý zadržela policie v souvislosti s korupční kauzou Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých politiků na Slovensku představiteli Penty v letech 2005 a 2006. Haščákovi hrozí až 20 let vězení.

Noc v cele předběžného zadržení má za sebou spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák. Obviněn je z podplácení a legalizace příjmů z trestné činnosti a nejspíš ho čeká vazba. Kauza Gorila se vleče už 15 let.

 

V roce 2005 začaly tajné služby odposlouchávat jeden z bratislavských bytů, kde se podle záznamů šéf Penty Haščák setkával s politiky, nebo státními úředníky.

 

 

Do kauzy mají být zapleteny i slovenské policejní špičky. Odposlechy se měly zničit, existovaly ale jejich kopie. S jednou z nich prý měl přijít bývalý šéf slovenské kontrarozvědky Lubomír Arpáš přímo za Haščákem - záznam mu údajně prodal.

 

Minulý týden Arpáš v souvislosti s jiným trestným činem skončil ve vazbě. Jestli jeho zadržení přímo souvisí s úterní policejní razií v sídle Penty, zatím není jasné.

Související témata:
ls TN.cz