Vít Rakušan

Šéf STAN: Do stupně čtyři příští týden, nouzový stav jen v řádu dnů

Petr Zelený
Petr Zelený
19.1. 2021 7:35
Téma:

Předsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi se nelíbí, že chce vláda nouzový stav protáhnout o dalších 30 dní, podle něj by to mělo být o kratší časový úsek. Zároveň by ocenil, kdyby se co nejdřív vrátila do lavic alespoň část školáků. Česko by mohlo podle něj do stupně číslo čtyři přejít příští týden.

"Pokud klesáme v tom systému na čtyřku, tak jsem příznivcem toho, abychom se ho drželi. Já drobné rozvolňování, hlavně kvůli živnostníkům, vítám. A jako rodič a bývalý pedagog bych uvítal, kdybychom v tom čtvrtém stupni začali mluvit o návratu alespoň devátých a maturitních ročníků zpět do škol," řekl v úterní Snídani s Novou Rakušan. Zdůraznil ale, že je třeba se rozhodnout až poté, co se situace týden vyvíjí příznivě.

 

Chce, aby měli stejné podmínky drobní živnostníci i supermarkety. "Pokud vláda říká, že jsme ve čtyřce a čísla tomu napovídají, měli bychom tedy příští týden do té čtyřky přejít, aby byla možnost předvídatelnosti celého systému," má jasno šéf Starostů a nezávislých.

 

 

Vláda také v pondělí rozhodla, že Sněmovnu požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Podpoří hnutí STAN tento návrh? "Budeme se rozhodovat podle dnešní schůzky s ministrem Blatným," avizoval Rakušan. Vadí mu, že vláda automaticky žádá o dalších 30 dní nouzového stavu, aniž by to jasně zdůvodnila.

 

"Pojďme se o nouzovém stavu bavit v horizontu dnů. Chceme dát vládě určité podmínky, které by měla splnit, pokud ještě od poslanců chce jeho prodloužení," uvedl Rakušan. Podle něj by se s nouzovým stavem mělo zacházet velmi citlivě, protože se během něj omezují ústavní práva lidí.

 

 

On sám nevidí důvod, proč nouzový stav protahovat o dalších 30 dnů. "Po vládě budeme chtít přípravu nové krizové legislativy, která by umožňovala některá ta opatření zavést i bez nouzového stavu," přiblížil lídr hnutí STAN jednu z podmínek.

 

Promluvil i o očkování proti covidu. Prý je mu líto seniorů, kteří  zápasí s registračním systémem. On sám prý vakcinaci podstoupí, až na něj přijde řada. "Předbíhat" nehodlá.

 

O problémech provázejících očkování mluvil v pondělních Televizních novinách i ministr zdravotnictví:

 

TN.cz