Rozhodnuto

České firmy: Okamžitě můžeme zaměstnat až 5000 uprchlíků

Víkend: Opravárna
Zdroj: TV Nova
Téma:

Svaz průmyslu a dopravy (SP) už dlouho upozorňuje na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Dnes na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prezident svazu potvrdil, že české firmy jsou ochotné zaplnit volná místa imigranty.

"My jsme okamžitě v našich firmách schopni přijmout až 5000 Syřanů, ale za podmínky, že budou mít odpovídající vzdělání, budou chtít pracovat a budou ctít zákony a pravidla života České republiky," popsal Jaroslav Hanák. Svaz průmyslu a dopravy vychází z průzkumu, který nedávno provedl mezi desítkami velkých tuzemských firem a který jasně naznačuje, že firmy jsou ochotné jakkoli zaplnit chybějící místa. Největší poptávka je pak po technicky zaměřených pracovnících.

 

Podle mluvčího svazu bude ale míst pro běžence zřejmě ještě více. "Předpokládáme, že poptávka po uprchlících může být mnohonásobně vyšší," řekl ČTK Milan Mostýn. Podle serveru bude svaz projednávat s ministryní práce a sociálních věcí i otázku vytvoření rekvalifikační agentury pro běžence.

 

 

Svaz průmyslu a dopravy vydal i oficiální stanovisko k migrační a bezpečnostní politice EU. V tomto stanovisku vybízí k vytvoření jednotných kontaktních míst pro převaděčství i k posílení spolupráce s třetími zeměmi. Členské státy by také podle SP měly realizovat politiku bezpečného návratu. Neúspěšným žadatelům o azyl by měl být formou pobídky zajištěn návrat do země původu hned, jak to bezpečnost situace dovolí. Oproti tomu podporuje ale i odmítavý postoj České republiky k nové otázce přerozdělování uprchlíků.

Související témata:
lud TN.cz