Nereálné odhady

Semafor bezpečných zemí nefunguje. Zamořená Británie má zelenou

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
2.7. 2020 20:23
Téma:

Situace s koronavirem ve světě je stále vážná. Ve Velké Británii museli znovu lokálně uzavřít celé město – Leicester. Plánovaná uvolnění se tam ruší. Město má asi trojnásobný počet nakažených oproti jiným. Přesto je ale podle nařízení české vlády bezpečné do Británie cestovat.

"Bohužel, dle našeho názoru je situace v Leicesteru tak vážná, že zde nemůžeme uvolnit opatření tak, jak je v plánu 6. července," řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

 

Leicester se znovu proměnil v město duchů. Tamní vláda kvůli vysokému počtu nakažených zavedla zpět karanténní opatření. I tak ale Češi mohou do Spojeného království vycestovat. A zpět se vrátit bez testu na koronavirus.

 

 

"Je pravda, že Velká Británie z hlediska zvládnutí té koronavirové krize z toho nevyšla moc dobře. Takže já se můžu zeptat pana ministra, proč to tak je," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

 

 

To udělali i reportéři TV Nova. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) argumentoval tím, že situace v Británii se v předchozích týdnech zlepšovala.

 

"Aktualizujeme daný semafor na týdenní bázi. Pokud se ta situace bude zhoršovat, tak bychom ji případně opět přemístili do oranžové, nebo i červené zóny," řekl ministr Vojtěch.

 

 Přibývající počty nemocných v Británii zneklidňují i české politiky:

 

K semaforu jsou podle informací TV Nova skeptičtí i někteří odborníci z oblasti cestovního ruchu. Podle Asociace cestovních kanceláří má semafor trhliny spíše co se týče zemí mimo Evropskou unii.

 

 

"Přijde nám, že už o tom rozhodují politici, ne hygienici nebo logika věci. Já bych řekl, že tady se podcenil čas. Ty věci, které se v tuhle chvíli rozhodují, se mohly rozhodovat před měsícem," tvrdí Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

 

Ještě zhruba před týdnem byla Velká Británie na semaforu ministerstva zdravotnictví označená jako země s vysokým rizikem nákazy. Nyní má červenou barvu pouze Švédsko. Počet nakažených přitom roste například i v Chorvatsku. Že ho vyřadí ze seznamu bezpečných zemí, už uvažují například Slovinci.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz