Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mohl by platit až milion

Senát projedná změnu Ústavy: Prezident by už nebyl beztrestný!

Miloš Zeman
Zdroj: TV Nova
Miloše Zemana by se změna týkala jen v případě znovuzvolení

Senátoři budou ve středu projednávat novelu Ústavy. Senátor Libor Michálek navrhuje změnit bod, podle kterého prezident není z výkonu své funkce odpovědný. Vedle možnosti prezidenta odvolat za velezradu by zákonodárcům a Ústavnímu soudu přibyla také možnost hlavu státu za nevhodné chování pokutovat.

Podle Ústavy České republiky není prezident z výkonu své funkce odpovědný. To se ale nelíbí senátorovi a bojovníkovi proti korupci Liboru Michálkovi, který byl zvolen v Praze coby nezávislý kandidát s podporou lidovců, pirátů a zelených.

 

"Článek 54 odstavec 3 Ústavy, který prezidenta republiky vyvazuje z odpovědnosti za výkon funkce, považuji za přežitý a do budoucna nebezpečný. Navrhuji proto, aby prezident měl povinnost jednat odpovědně a důstojně," uvedl předkladatel návrhu.

 

Michálek je přesvědčený, že prezident má být příkladem odpovědného a slušného jednání. Navrhuje proto zařadit do Ústavy následující text:

 

"Prezident je povinen jednat zodpovědně a zdržet se jednání, jímž se snižuje důstojnost prezidentského úřadu nebo se ohrožuje důvěra v nestranné a spravedlivé rozhodování prezidenta republiky. Prezident je povinen dávat přednost zájmům České republiky před zájmy cizích mocí nebo partikulárními či osobními zájmy."

 

 

Kromě toho, že má změna zabránit tomu, aby prezident znevažoval svůj úřad, myslí také na možný střet zájmů prezidenta. V důvodové zprávě stojí, že v Česku může nastat podobná situace jako v USA či v jiných zemích, kde se prezidentem stal někdo, kdo disponuje velkou ekonomickou či dokonce mediální mocí. Dosavadní zákony o střetu zájmů se na funkci prezidenta nevztahují.

 

Pokud by byl návrh senátora Michálka schválen, dostali by zákonodárci také další možnost, jak prezidenta potrestat. Doposud je možné jej jen zbavit funkce, pokud se prezident proviní velezradou.

 

 

"Dnešní článek 65 Ústavy je prakticky nepoužitelný. Je složitý a nepamatuje na případy méně hrubých porušení Ústavy. Proto navrhuji institut tzv. "žluté karty" neboli pokuty, o níž by Ústavní soud rozhodoval pouze na základě podnětu Poslanecké sněmovny, a to v případech méně závažného porušení Ústavy. Tzv. "červená karta" by (staro)nově mohla být Ústavním soudem vystavena na základě ústavní žaloby Senátu,“ doplňuje senátor Michálek.

 

Na základě ústavní žaloby podané Poslaneckou sněmovnou by Ústavní soud mohl prezidenta pokutovat a to až do výše 1 milionu korun. K podání žaloby by byly potřeba hlasy tří pětin poslanců. Pokud bude návrh senátora Michálka schválen, platit by začal od 10. března 2018, tedy od příští prezidentské inaugurace.

vbo TN.cz