VYŠŠÍ OŠETŘOVNÉ

Senát schválil zvýšení ošetřovného, bude se vyplácet zpětně od března

Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 15:39
22.4. 2021 9:21
Téma:

Senát na své středeční schůzi schválil zvýšení ošetřovného, na které mají nárok rodiče, kteří kvůli zavřeným školám zůstali doma se svými dětmi. Jeho výše tak stoupne o deset procent, ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Ve čtvrtek zvýšení podepsal i prezident.

Navýšené ošetřovné, které ve středu schválili senátoři a ve čtvrtek podepsal také prezident Miloš Zeman, bude možné zpětně čerpat od 1. března. Lze jej využít i při ošetřování dětí se zvláštními vzdělávacími potřebami.


"Cílem navýšení je zlepšit situaci rodin s dětmi, které kvůli zavřeným školám přicházejí už několik měsíců o část příjmů. Předcházíme zároveň tomu, aby nebyly nuceny žádat o jiné dávky,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 


Rodiče, kterým už bylo vyplaceno 70procentní ošetřovné za březen, se ale nemusí bát, že by o navýšení přišli. "V případech, kdy bylo ošetřovné za březen už vyplaceno pouze ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu, bude následně bez žádosti doplaceno,“ připomněla Maláčová.

 

Anketa

Přijde vám ošetřovné na úrovni 80 procent vyměřovacího základu dostatečné?

Hlasovalo 123 lidí.

 

Ošetřovné podle ministerstva práce a sociálních věcí pobírá až 180 tisíc lidí. Náklady od 1. března do 11. dubna by dosáhly zřejmě 610 milionů korun týdně při 70 procentech, při 80 procentech to bude asi 700 milionů korun.

 

Kateřina musela kvůli covidu na ošetřovné, v práci pak dostala padáka. Podívejte se na rozhovor ze Snídaně s Novou:


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz