Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ústavní žaloba

Senátoři sepsali žalobu na Zemana. Porušil podle nich ústavu

Senátorský klub Senátor 21 dokončil přípravu ústavní žaloby proti prezidentu Miloši Zemanovi. Podle zákonodárců hlava státu několikrát hrubě porušila ústavu.

Hnutí Senátor 21 na facebooku uvedlo, že sepisování žaloby trvalo dlouho, protože "neexistuje žádná judikatura, ani odborné komentáře či články."

 

Anketa

Je ústavní žaloba na prezidenta oprávněná?

Hlasovalo 954 lidí.
V obžalobě senátoři prezidentovi zazlívají například to, že v roce 2013 jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, i když prý věděl, že nemá podporu.

 

A když nezískala důvěru, "udržoval ji ve funkci až do 29. ledna 2014 tím, že nejmenoval dalšího předsedu vlády, ačkoliv byl po volbách do Poslanecké sněmovny od listopadu 2013 konfrontován s tím, že v Poslanecké sněmovně je ustálena většina, která může a chce sestavit a podpořit vládu, která by měla její podporu."

 

 

V dalších bodech žaloby senátoři připomínají "tanečky" kolem konce vlády Bohuslava Sobotky či situaci ze začátku roku 2018, kdy několik měsíců vládla vláda Andreje Babiše v demisi.

 

"Cílem žaloby není sesadit současného prezidenta. Jejím cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu," uvedl předseda klubu a hnutí Senátor 21 Václav Láska.

 


"Když neučiníme ničeho v reakci na chování současného prezidenta, pak vlastně přiznáváme, že způsob výkonu mandátu tak, jak jej zastává Miloš Zeman, je legitimní a zcela v pořádku. I do budoucna tím prezidentskou funkci můžeme zcela degradovat a postavit ji mimo ústavní pořádky tak, jak je známe," dodal.

 

Celkem má žaloba sedm bodů. Je ovšem otázkou, zda je reálné, aby získala potřebnou podporu. Podat jí je totiž možné pouze v případě, že získá většinovou podporu jak v Senátu, tak ve Sněmovně.

 

Celý text žaloby si můžete přečíst ZDE

 

Pusťte si reportáž z května 2017:

 

pez, ČTK TN.cz