Čekají na Ústavní soud

"Se správcem není řeč," tvrdí klienti H-Systemu. Žijí v nejistotě

Téma:

Bývalí klienti zkrachovalého H-Systemu z družstva Svatopluk dále žijí v nejistotě. Poté, co Nejvyšší soud rozhodl o tom, že konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport může vyklidit i jejich nemovitosti, podali stížnost. Ústavní soud o ní ale zatím nerozhodl. Jde asi o 60 rodin.

Téměř osmdesátiletá paní Věra žije s manželem v domě v Horoměřicích už téměř dvacet let. Nejvyšší soud ale rozhodl, že na dům, který si poctivě zaplatili, nemají nárok a musí se z něj vystěhovat. Od té doby žijí každý den v nejistotě, co s nimi bude dál.

 

"To vystěhování byla rána do vazů. Snažíme se za každou cenu tady zůstat, hlavně za cenu nervů," vypráví Věra Junková. O tom, že se mají klienti H-Systemu ze svých domů v Horoměřicích vystěhovat, rozhodl Nejvyšší soud v červenci loňského roku. Poškození se pak obrátili na Ústavní soud, ten ale ještě nerozhodl.

 

Bytové družstvo Svatopluk, ve kterém jsou někteří klienti H-Systemu sdruženi, se mělo domluvit s konkurzním správcem Josefem Monsportem na společném postupu, jak situaci vyřešit. Jenže podle jeho zástupců to nejde.

 

 

"Bohužel po tom, co jsme my sami navrhli znalecké ústavy, tak nejen, že jsme nedostali ani žádný protinávrh, ale byli jsme osočeni, že nejednáme, což je úplně směšné," vyjádřil se Martin Junek z bytového družstva Svatopluk.

 

"Veškerá jejich vyjádření o tom, že se snažili a že nereaguji, jsou nesmysl, protože jim to bylo dáno na vědomí, dostali to písemně a to je tak všechno,co k tomu můžu říct," sdělil konkurzní správce Josef Monsport.

 

"Žijeme ve velké nejistotě, skutečně ta atmosféra je tam dost děsivá. Ti lidé, kteří tam bydlí, už jsou velmi staří, jsou to osmdesátníci a nemají prostě na to, aby si kupovali svoje byty," doplňuje Junek.

 

 

"To je naše jediná naděje, že Ústavní soud rozhodne spravedlivě. Protože my jsme to tady v dobré víře dostavěli, dali jsme opravdu za to poslední peníze, co jsme měli," vypráví paní Věra.

 

Bytové družstvo Svatopluk se teď snaží dostat do věřitelského výboru, ve kterém nyní nemá zástupce. Ani rozhodnutí Ústavního soudu prý totiž nevyřeší současnou situaci, kdy členům družstva hrozí vystěhování z jejich nemovitostí.

Dominika Janochová/mj TN.cz