10 požárů

Sériový žhář řádil roky na Břeclavsku, teď hasičům splácí nemalé peníze

Jeden z požárů, které zakládal sériový žhář na Břeclavsku
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Martin Klícha
Martin Klícha
25.8. 2020 7:56
Téma:

V roce 2018 začal na Břeclavsku řádit žhář, jeho řádění pokračovalo i v roce 2019. Díky pohotovým zemědělcům se podařilo pachatele dopadnout, ten se pak přiznal k celkem 10 požárům, u kterých zasahovalo dohromady 22 jednotek. Kromě pokuty nyní mladý student splácí také škodu, která vznikla hasičskému sboru.

Mladík, který teprve dosáhl plnoletosti, se bavil tím, že zakládal požáry trav, polí a strnišť v okolí dvou kilometrů od svého bydliště. V červenci 2019 se naštěstí pohotovým zemědělcům povedlo pachatele vyfotit. Díky tomu byl následně dopaden.

 

Přiznal se k založení 10 požárů. U těch zasahovalo celkem 11 profesionálních jednotek jihomoravských hasičů a 11 jednotek sboru dobrovolných hasičů.

 

"Pachateli byla uložena pokuta příkazem na místě, kterou zaplatil. Avšak horší než pokuta je náhrada výdajů jednotkám požární ochrany. Při úmyslném zapálení totiž není rozhodující, zda u požárů vznikla nebo nevznikla škoda na majetku, ale viník (kromě výjimek uvedených zákonem) hradí náklady vzniklé úmyslným protiprávním jednáním. Ty se vypočítají z paušální částky 5600 Kč za každou započatou hodinu zásahu každé zasahující hasičské jednotky," vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

 

 

Mladík na své jednání dlouho nezapomene, celková výše škody, která hasičům vznikla, byla vyčíslena na částku převyšující 100 000 Kč. V současné době má pachatel za sebou několik splátek.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz