Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

škola vs. volno

Zkraťte dětem prázdniny, navrhuje radní! Souhlasíte s ním? ANKETA

Prázdniny a škola
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

S velmi kontroverzním návrhem pro studenty přišel radní pro školství Zdeněk Seidl (ČSSD). Žákům by zkrátil letní prázdniny na šest týdnů. Podle něj by se tak mohla zlepšit kvalita školství, rodiče by si navíc mohli lépe rozplánovat dovolenou.

Anketa

Měly by se dětem zkrátit letní prázdniny?

Hlasovalo 9591 lidí.
Letní prázdniny by měly trvat pouze šest týdnů s tím, že ideálně by končily v polovině srpna. To je myšlenka, kterou v rozhovoru pro DVTV vyslovil radní pro školství Středočeského kraje Zdeněk Seidl.

 

"Klesá úroveň vzdělání žáků. A jeden z těch důvodů je počet odučených dnů," upozornil radní s tím, že žáci mají během školního roku často ředitelská volna, od začátku maturit v květnu se navíc na mnoha místech už příliš neučí.

 

 

I když očekává kritiku, Seidl je přesvědčený, že zkrácením volna by se vyřešilo mnoho problémů. "Rodiče mají dovolenou čtyři až pět týdnů. Takže si musí vzít matka a pak otec, rodina není tolik pohromadě," dodal s tím, že rodiče pak musejí v létě shánět náhradní program pro své ratolesti, který ale často leze do peněz.

 

"Šest týdnů je v řadě států kolem nás," upozornil s tím, že dvouměsíční prázdniny kdysi zavedl Josef II. kvůli žním, což v dnešní době není potřeba. "Děti při žních nepomáhají," vysvětlil.

 

 

Česko patří z hlediska délky letních prázdnin k průměru. V Lucembursku, Řecku nebo Turecku mají děti volno ještě déle. "Tyto země nepatří ke špičkám vzdělanosti," upozornil ale Siedl s tím, že je potřeba zvyšovat úroveň vzdělání - mimo jiné proto, aby děti byly připravenější na maturitu.

 

Připustil ale, že o nápadu kratších prázdnin by klidně ještě diskutoval dál. "Je to jedno z možných řešení," pronesl s tím, že chce hlavně to, aby se o problému se vzděláním mluvilo a řešilo se. "Chtěl bych zlepšit školství. Je tam spoustu nedořešených věcí," vysvětlil.

lud TN.cz