Jednání soudu

Šestice mužů měla padělat peníze ve velkém. Měli originální barvy i papír

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 1. 6. 2020
Téma:

Krajský soud v Olomouci se v pondělí začal zabývat kauzou šesti mužů, kteří podle spisu plánovali ve velkém výrobu padělků bankovek. Podle obžaloby chtěli vytisknout falešná eura a české koruny v hodnotě desítek miliard.

Šestice mužů usedla na lavici obžalovaných. Čtyři Češi a dva Slováci byli údajně napojeni na několik Italů. Ty za padělání bankovek už soudila slovenská justice.


"Na lavici obžalovaných sedí lidé, kteří to chtěli udělat. Jsou tady i lidé, kteří tomu zabránili. Právě i ti, co tomu zabránili, tak sedí mezi obžalovanými,“ řekl jeden z nich Rudolf Kalovský.


Italové prý Čechům předali na flashkách vzory bankovek. Dvaceti- a pětiseteurové bankovky chtěli podle spisu tisknout v malé tiskárně na Orlickoústecku.

 


"Obžalovaní měli pracovat s originálním bankovním papírem i s originálními tiskařskými barvami,“ potvrdil státní zástupce Robert Henzel.


Podle vyšetřovatelů měly za tučnou provizi rotačky tisknout padělky v hodnotě půl miliardy eur a české koruny za desítky miliard.


"Rozsah vychází z jednotlivých důkazů, které se tady teprve budou prezentovat, proto se k nim nebudu ještě vyjadřovat,“ dodal Henzel.


"Já jsem tiskař a vedl jsem tiskárnu. Ten záměr je nereálný od prvopočátku,“ brání se Kalovský.


Šestice obžalovaných v pondělí u soudu vinu odmítla. Všichni tvrdí, že vůbec netuší, jak mohou být s touto kauzou spojováni. I když muži stačili vytisknout jen pár vzorků, za padělání bankovek jim hrozí až dvanáctileté tresty.

ls TN.cz