Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výstraha čhmú

Silné bouřky vyvrátily stromy a zatopily domy! Mohou udeřit znovu

I v neděli se přes Česko přehnaly silné bouřky, které doprovázelo krupobití, silný vítr a přívalové deště. Nejsilněji udeřily v Olomouckém kraji, kde hasiči vyjížděli k desítkám případů. Výstraha Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) je v platnosti až do noci.

Silné bouřky v neděli zasáhly především Moravu a Slezsko. Okolo poledne se objevily na jihu Moravy východně od Brna, řádily především na Břeclavsku a Hodonínsku. 

 

Z jihu Moravy se postupně přesouvaly na severovýchod a nejsilněji udeřily v Olomouckém kraji. Vydatné prudké deště s krupobitím potrápily především Přerovsko a Prostějovsko. "Přes Olomoucký kraj aktuálně přechazejí silné bouřky, evidujeme na dvě desítky události. Bohužel voda se vrátila zpět i na Prostějovsko. Přijímáme časté žádosti na čerpání vody," napsali olomoučtí hasiči okolo 13. hodiny.

 

V 15. hodin hlásili už víc než třicet výjezdů. "Pětatřicetkrát zatopené sklepy, prodejny, sklady - časté žádosti o čerpání. Olomouc část Bělidla několik zásahů. Voda se vrátila do již dříve postižených míst na Prostějovsku. Tvorovice, Němčice n. H., Dřevnovice, Polkovice! Dnes přibylo i více popadaných stromů. Šumpersko jen minimálně," napsali. Velmi silné bouřky zasáhly i okraj Moravskoslezského kraje.

 

 

Přestože radarové snímky po 17. hodině už žádné bouřky nad územím Česka nezaznamenaly, výstraha ČHMÚ platí až do 22:00. Silné bouřky se mohou vyskytnout v Pardubickém, Jihomoravském a Zlínském kraji. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji platí do 22. hodiny výstraha před velmi silnými bouřkami.

 

Je u vás silná bouřka? Padají kroupy? Zasahují ve vašem okolí hasiči? Pošlete nám fotky a videa na email zpravy@nova.cz Děkujeme.

 

"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," napsali meteorologové.

 

Bouřky už od soboty

 

Silné bouřky postupovaly Českem už od sobotního poledne, kdy se objevily na jihu Čech. Blesky a silný déšť pak pokračovaly přes střední Čechy, Pardubický kraj, Královéhradecký kraj a Vysočinu. V průběhu večera a noci zasáhly také Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

 

Po nočním přívalovém dešti se v Táboře na jihu Čech sesunul svah přímo na zaparkované auto. Ulici Na Bydžově pak hasiči museli uzavřít, protože hrozil další sesuv.

 

 

Na Královéhradecku vyjížděli hasiči k popadaným stromům, čerpat museli také vodu z prostor sklepů, garáží a domů. Nejvíce práce přidělala bouřka hasičům na Náchodsku, Hradecku a na Trutnovsku.

 

"Z celkových 73 případů likvidovali hasiči ve 48 případech popadané stromy, které padaly na komunikace. Ve 13 případech odstraňovaly jednotky nebezpečné stavy, které nastaly po pádu drátů elektrického vedení nebo při uvolněné částí střech," popsala mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová. 

 

 

Také Pardubický kraj trápilo počasí. Kvůli silnému větru museli hasiči vyjíždět k popadaným stromům a větvím. Řádění živlu přineslo problémy také na Nymbursku ve středních Čechách. Kvůli větru a dešti musel být vpodvečer přerušen hudební festival v Milovicích. "Prosím nepřibližujte se vzhledem k počasí k pódiím," varovali pořadatelé návštěvníky po 17. hodině. Počasí se následně umoudřilo, bohužel pouze na chvíli. Před půlnocí opět musel být program pozastaven.

 

Na Nymbursku se také kvůli poškozenému vedení zastavily vlaky spojující Nymburk s oblastí v okolí Poděbrad. Mezi Nymburkem a Libicí nad Cidlinou tak musely České dráhy zavést náhradní autobusy. Počasí trápilo železniční dopravu i na jiných místech.

 

Spadlý strom zastavil spojení mezi Kutnou Horou a Čáslaví. Tu využívají rychlíky z Prahy do Brna jedoucí přes Vysočinu. Poruchy zabezpečovacích zařízeních pak omezily provoz na hlavním koridoru z Prahy na Moravu u Kolína a na trati na jih Čech u Benešova.

 

 

Silné bouřky s blesky a prudkým deštěm zasáhly také Mladoboleslavsko a Pelhřimovsko. Bouřky provázelo i krupobití. Dorazily i na Orlicko-Ústecko, kde spolu s přívalovým deštěm padaly kroupy a foukal vítr rychlostí v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

 

GALERIE: Českem se přehnaly silné bouřky

1
/
19
Zdroj: Twitter, HZS Olomouckého kraje
Vyvrácené stromy po bouřce

pan, sei tn.cz / ČTK