setkání v ČR

Setkání ministrů Visegradské čtyřky! Řešit budou i kůrovcovou kalamitu

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 4.10. 2019 20:52

Společná zemědělská politika a lesní hospodářství. To jsou témata pátečního setkání ministrů zemědělství Visegrádské skupiny. Následuje hned po summitu prezidentů V4.

Do České republiky, která převzala předsednictví skupiny, přijeli ministři Polska, Slovenska a Maďarska. Co se týče lesního hospodářství, tak se dá předpokládat, že se bude jednat například o kůrovcové kalamitě, která zasáhla ve velké míře české lesy.


Problémy s tímto hmyzem mají i okolní státy. Například v Polsku kůrovec napadl Bělověžský prales, který je pravděpodobně oblastí nejméně zasaženou lidskou činností ve střední Evropě. Hmyz loni na Slovensku poškodil nejvíce lesů za více než půlstoletí, kalamita tak překonala dosavadní maximum z roku 2017.

 


Jednat budou i ministři o společné zemědělské politice. Země Visegrádu dále chtějí, aby i ve víceletém finančním rámci Evropské unie na roky 2021 až 2027 bylo zachováno současné množství peněz na politiku soudržnosti i na společnou zemědělskou politiku. Podle Zemana mají při jednání o finančním rámci Polsko a Maďarsko zájem hlavně na zachování zemědělských dotací.

Související témata:
mik TN.cz