Vyhrocená situace

KLDR pošle své vojáky k hranicím. Veškeré dohody končí, vzkázala

Vojenská přehlídka v KLDR k 70. výročí založení země
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Severní Korea ve středu oznámila, že znovu rozmístí své vojáky na dvou místech v Diamantových horách a v průmyslovém komplexu Kesong. Ty byly v minulosti považovány za symboly spolupráce s Jižní Koreou.

"O tomto rozhodnutí informoval ve středu generální štáb severokorejské armády," napsala agentura AP. Prohlášení zveřejnila severokorejská státní tisková agentura KCNA den poté, co KLDR zničila styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong.


Letovisko v Diamantových horách i průmyslový komplex Kesong se nachází na jihu KLDR v blízkosti hranic s Jižní Koreou. Demilitarizované byly od roku 2018.

 


"Severokorejská armáda zároveň uvedla, že znovu zahájí vojenská cvičení, obnoví kontrolní stanoviště u hranic, posílí dělostřelecké jednotky u západní námořní hranice a bude do Jižní Koreje vysílat balóny s letáky,“ píše AP.


Podle agentury tyto kroky znamenají, že Severní Korea plánuje nedodržovat dohodu z roku 2018 o snížení napětí na Korejském poloostrově.

 

Jihokorejský prezident Mun Če-in v pondělí nabídl, že do Pchjongjangu pošle zvláštní vyslance, kteří by jednali o snížení napětí mezi státy. Podle agentury KCNA však Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, návrh odmítla.

 

Severní Korea vyhodila do povětří budovu styčného úřadu, který sloužil k diplomatickým vyjednáváním. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz