Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Europoslanci to odsoudili

Sexuální výchova má být v Polsku trestná. Učitelům bude hrozit vězení

Učitel v černé
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 14. 11. 2019

Evropský parlament kritizuje polský návrh zákona, který by zakázal výuku sexuální výchovy. Novela podle autorů míří proti pedofilům, do vězení by se ale dostali i učitelé, kteří by dětem sex vysvětlovali.

Výuka sexuální výchovy má být v Polsku trestána třemi až pěti lety za mřížemi. Vězení by mělo podle předkladatelů hrozit i lékařům, kteří předepíšou antikoncepci dívce mladší 18 let. Počítá s tím návrh zákona, který už polští poslanci v prvním čtení schválili.

 

Autoři zákona považují výuku sexuální výchovy na školách za "šíření pedofilie a ohrožení morálky mládeže". Předpokládá se, že novela parlamentem projde, protože ji navrhli poslanci vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), která má většinu.

 

"Děti je před sexuální výchovou potřeba chránit. Jinak se budou předčasně věnovat tomu, na co ještě nemají věk," bránil návrh zákona v katolické televizi Trwam šéf PiS Jaroslaw Kaczynski. Podle vládních poslanců se pak děti nerozvíjejí v jiných oblastech.

 

Proti návrhu protestovaly už v říjnu v Polsku tisíce lidí. Po části veřejnosti a polské opozice ho odsoudil i Evropský parlament. Pro usnesení, ve kterém před zákazem sexuální výchovy varuje, hlasovalo 471 europoslanců, 128 bylo proti a 57 se zdrželo.

 

 

"Evropský parlament odsuzuje posun Polska k tomu, aby byly mladým lidem poskytovány zavádějící informace a stigmatizována sexuální výchova. Vyzývá polskou vládu, aby se zdržela přijetí zákona," stojí v přijatém dokumentu.

 

Rezoluce zároveň vyzývá všechny země EU, aby na školách vyučovaly pokrokovou sexuální výchovu - samozřejmě s ohledem na věk dětí. Zároveň by měli žáci od učitelů slyšet o boji proti genderovým stereotypům, homofobii a sexuálním násilí.

 

"Europoslanci zdůrazňují, že nedostatek informací a výuky o sexu zvyšuje riziko toho, že budou mladí lidé vystaveni sexuálnímu zneužívání a násilí, včetně internetového harašení," doplnil Europarlament.

TN.cz