klíšťová encefalitida

Sezóna klíšťat v plném proudu. Doktorka radí, jak je správně vyndat

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 15:32
22.7. 2019 14:34
Téma:

Léto je v plném proudu, lidé často vyráží do přírody. Právě během letních měsíců je ale výrazná aktivita klíšťat, hrozba nákazy je tak výrazně vyšší. Málokdo přitom tuší, jak klíšťata odstraňovat, aniž bychom zvyšovali riziko nákazy.

Klíšťata mohou přenášet celou řadu nemocí, mezi ty nejznámější a velmi nebezpečné patří lymská borelióza i klíšťová encefalitida. Proti borelióze zatím očkovací látka nebyla nalezena, proti encefalitidě se ale mohou lidé nechat očkovat.

 

"Ideální je nechat se očkovat v chladném období, to znamená podzim, zima, jaro, ale v současné době jsou poznatky o tom, že lze očkovat i v sezóně v jiném schématu. Jsou to tři dávky. Ale není vyloučeno nechat se očkovat i v létě," vysvětlila doktorka Dana Taclová.

 

Jakmile je člověk očkován, je třeba, aby dbal na včasné přeočkování. Po prvním očkování přichází přeočkování po třech letech, pak je to každých pět až sedm let. V České republice je proočkovanost velmi nízká. Přitom klíšťová encefalitida může být pro dospělého člověka nebezpečná a může vést až k ochrnutí.

 

Důležitá je podle Taclové provést po každé návštěvě přírody kontrolu a když už člověk klíště najde, má ho vyndat správným způsobem. Mezi lidmi přitom koluje celá řada pověr, které mohou spíše uškodit.

 

 

První z častých chyb je zakapávání klíštěte olejem, aby se udusilo. "Klíště má tu borélii v zažívacím systému. Když se začne dusit, začne zvracet a vlastně vyvrhne do té ranky obsah slinných žláz a obsah zažívacího traktu. To ještě zvýší tu infekční dávku," vysvětlila Taclová.

 

Chybou je také kroucení klíštěte. "Klíště nemá žádný závit, má harpunovitý sosák, má anestetikum, má látku na ředění krve. Nejdřív vypustí anestetikum, abyste necítili, že se přisálo. Pak vypustí látku na ředění krve, aby se mu lépe pilo. Pak se ještě zacementuje, proto se špatně vyndává," doplnila Taclová.
Správným způsobem je podle Taclové klíště vzít do ubrousku či papíru a vyviklat, kroutit nemá vůbec cenu.

 

I při správném vyndání klíštěte nemoc stále hrozí. Klíšťová encefalitida má u dospělých dvoufázový průběh. V té první to vypadá jako běžná chřipka. Člověka trápí teploty, bolesti hlavy a kloubů, nepříjemné pocity. Může se stát, že příznaky odezní.

 

Pak ale nastupuje druhá fáze, která už nese příznaky zánětu mozku a mozkových blan, jako jsou světloplachost, kruté bolesti hlavy, pocity na zvracení či drobné obrny.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz