šťastný konec

Siamská dvojčata rok bojovala o život. Teď konečně můžou domů

Šťastná maminka oddělených siamských dvojčat
Zdroj: Profimedia
Téma:

Tisíce kilometrů cestovala siamská dvojčata bhútánské maminky, aby se lékaři pokusili jim zachránit život. Z jižní Asie se rodina vydala až do Austrálie, aby mohla spojená siamská dvojčata podstoupit operaci, která by je od sebe oddělila. Nyní se dvě zdravé holčičky vracejí i s matkou do rodné země.

Dvojčata se narodila císařským řezem v roce 2017. Kromě toho, že kvůli propojenému tělu měla děvčátka obrovský problém s pohybem, začala ještě ke všemu ubývat na váze. Místní nemocnice si však se siamskými dvojčaty nevěděly rady, a tak se přes charitativní organizace maminka obrátila na australské lékaře.

 

Holčičky se narodily srostlé k sobě, a to v oblasti břicha, nemohly se téměř pohybovat. Místo srůstu znamenalo, že operace bude skutečně náročná a rizik bude mnoho. Zákrok byl navíc výjimečný v tom, že se dvojčata operovala ve vyšším věku, než bývá zvykem. Většina operací siamských dvojčat probíhá krátce po narození.

 

Holčičky Nima a Dawa jsou ale obrovské bojovnice. Zákrok trval několik hodin a vystřídalo se u ní asi 25 chirurgů, zdravotních sester a anesteziologů. Holčičkám držela palce celá Austrálie.

 

Operace byla úspěšná. "Je to obrovská radost a hlavně úleva," řekl médiím po operaci hlavní lékař Joe Crameri. "Pro lékaře neexistuje lepší pocit, než sdělit rodičům dětí, že zákrok se povedl a že se zotaví," vzpomíná na emočně náročné situace.

 

Děvčátka pak ještě dlouhé týdny zůstávala v nemocnici. Sestry se nechaly slyšet, že ač jsou těla holčiček rozdělena, neustále vyhledávají vzájemnou blízkost. "Snažíme se držet od sebe," sdělila médiím zdravotní sestra Kellie Smithová. "Ale jak usnou, mají tendenci si navzájem proplétat nohy."

 

 

V nemocnici s nimi zůstávala i jejich matka. Když si je pak o několik měsíců později mohla z nemocnice odvézt k sobě domů do rodného Bhútánu, byla neuvěřitelně šťastná.

 

"Všem v Austrálii děkuji za podporu, dali jste mi naději a snažili se mi vykouzlit úsměv na tváři, když jsem procházela těžkými časy," děkovala podle CNN maminka dvou krásných holčiček. 

Související témata:
mj TN.cz