italské záplavy

Sicílii spláchla ničivá bouře! Napršelo tu nejvíce vody za stovky let

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
16.7. 2020 21:01
Téma:

Nejméně dva lidské životy si dosud vyžádala bouře, která v noci zasáhla Sicílii. Další desítky lidí kvůli bleskovým záplavám uvízly v dopravních prostředcích. Úřady tvrdí, že během pár hodin napršelo tolik vody, co běžně za celý rok.

Záplavy, jaké obyvatelé Palerma nepamatují. Během několika desítek minut se ulice největšího města na Sicílii ocitly pod vodou.


Stovky lidí kvůli nečekanému přívalu dešťů zůstaly zablokovány ve svých autech a jiných dopravních prostředcích. Voda je totiž během pár minut uvěznila na silnicích a v tunelech.


"Hasiči měli celou noc napilno a s odklízením pokračuji i dnes.
Provedli jsme nejméně 100 zásahů během dvanácti hodin. Dnes musíme v práci pokračovat. Nejméně stovka mužů je stále v terénu, kde se snaží vypořádat se škodou, kterou způsobila živelná katastrofa," řekl ve čtvrtek velitel hasičů Agatino Carrolo.

 

 

Italská média hovoří nejméně o dvou obětech, podle svědků zůstaly uvězněné ve svém autě v tunelu, když se přihnala velká voda. Policie ale zatím informaci nepotvrdila. V pátrání po možných pohřešovaných stále pokračuje. Starosta Palerma bouři označil za nejsilnější v novodobé historii.


"Během dvou hodin napršel více než metr vody. Déšť byl nejničivější v historii města. Nejméně od roku 1790. Rovná se tomu, co běžně napadne za celý rok," komentuje záplavy starosta Palerma Leoluca Orlando.

 

 

Záchranné složky se podle starosty nestihly na bouři připravit. Příslušné úřady totiž včas nevydaly varování. Rozsah škod dosud není známý. Jedno je ale jasné - kdyby byli obyvatelé na živel včas upozorněni, nemusel by pohled na Palermo připomínat katastrofický film.

jh TN.cz