Malebný venkov

Sicilské městečko shání nové obyvatele. Domy prodává za euro!

Městečko Sambuca na Sicílii - 5
Zdroj: Profimedia
Městečko obklopují vinice
Téma:

Malebné městečko na Sicílii chce oživit svou komunitu, proto nabízí domy za pouhé jedno euro (asi 26 korun). Pokud vás láká slunný venkov s vinicí za humny, byla by to ideální koupě. Má to ale háček - budete muset investovat mnohem víc.

Mnoho vesnic na italském venkově trpí velkým úbytkem obyvatel. Mladí lidé odcházejí studovat do větších měst a domů se jich vrací minimum. Kdysi krásná městečka tak postupně chátrají a není mnoho možností, jak tomu zabránit. Některé radnice ale způsob našly, píše portál CNN.

 

Podobně jako jiná městečka se teď i vedení sicilské Sambucy rozhodlo přilákat nové obyvatele tím, že sníží cenu nemovitostí až na směšnou částku. Dům v Sambuce si můžete koupit za pouhé euro (asi 26 korun).

 

"Na rozdíl od jiných měst, která to dělala především jako svoji propagandu, naše radnice vlastní všechny budovy, které jsou za euro na prodej. Nerozlišujeme mezi starousedlíky a novými obyvateli. Chcete dům, dostanete ho během momentu," uvedl místostarosta Giuseppe Cacioppo.

 

 

GALERIE: Městečko Sambuca na Sicílii

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Městečko Sambuca na Sicílii - 6

 

Má to ale háček. Noví majitelé se musí zavázat, že během tří let od koupi dům zrekonstruují nejméně za 15 tisíc eur (zhruba 380 tisíc korun). Zároveň musí zaplatit finanční zálohu městu ve výši pět tisíc eur (necelých 130 tisíc korun), kterou vám ale po rekonstrukci vrátí.

 

 

I tak je cena mnohem příznivější, než jsou ty průměrné v Česku. Kopec, na kterém se Sambuca nachází, obklopují vinice a všude po okolí jsou roztroušeny pozůstatky antických staveb. V samotném městečku pak najdete dómy, které připomínají ty arabské, vedle barokních paláců.

epa TN.cz