Řádění větru

Vichřice rozhazovala kamiony do příkopů. V Brně zranilo ženu padající lešení

Téma:

Orkán Sabina pomalu slábne, ale i přesto může během úterka na horách dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Bez elektřiny jsou stále tisíce domácností. Hasiči od rána zasahovali u stovek událostí napříč celou republikou.

Kvůli bouři Sabina jsou stále bez proudu desítky tisíc domácností. Například v noci na úterý postihl velký výpadek elektřiny severní sídliště v Mladé Boleslavi. Bez elekřiny tu byly čtyři tisíce lidí.

 

"K šesté hodině ráno evidujeme přes 120 poruch a bez elektřiny je nyní na 37 tisíc domácností na našem zásobovacím území," informovala v úterý ráno mluvčí ČEZ Soňa Helingerová s tím, že většina dodávek proudu by se měla vrátit k normálu během dne. Oproti noci se počet odběratelů bez proudu zdvojnásobil.

 

On-line reportáž

Dozvuky orkánu Sabina

22:45

Správa železnic eviduje poslední dvě tratě s přerušeným provozem, a to trať 195 Rybník – Lipno a trať 225 Jarošov nad Nežárkou – Výh. Kamenný Malíkov - najetí vlaku do stromu. Podívejte se také na aktuální mapy počasí v České republice.

Vítr:

Mapa počasí ČR - 1

Oblačnost:

Mapa počasí ČR - 2

Teploty:

Mapa počasí ČR - 3

22:02
21:07

 

 

V půl jedenácté dopoledne ČEZ informoval, že se situace pomalu uklidňuje a bez elektřiny je už "pouze" přes 23 tisíc odběratelů. E.ONu se před druhou hodinou odpoledne podařilo snížit počet domácností bez elektřiny na 7 tisíc z 19 tisíc. Elektrikáři pracovali na odstranění celou noc. Do úterního večera by měla být většina poruch odstraněna.

 

Kalamitní stav byl dopoledne zrušen v Jihomoravském kraji, v poledne pak i na Vysočině. Nadále však přetrvává v Jihočeském kraji.

 

Problémy jsou v úterý ráno stále i na železnici. Na Karlovarsku a jihu Čech byl provoz na některých tratích přerušen a cestující musí využívat náhradní autobusovou dopravu. Meteorologové navíc upozorňují, že se na horách budou tvořit sněhové jazyky.

 

 

Varování před silným větrem platí pro celou Českou republiku až do středečního večera, situace by se ale měla postupně uklidňovat.

 

Vichřice poničila také zámecký park Štiřín na Praze – východ:

 

Silný vítr komplikuje i železniční dopravu:

pez, Vilma Častová TN.cz