Nebezpečný výrobek

Šílené množství rtuti! Inspektoři varují před indickou "medicínou"

Dhootapapeshwar Bruhat Vata Chintamani Rasa Premium Quality Suvarnakalpa 30 Tab
Zdroj: eBay, Getty Images
Téma:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) důrazně varuje před konzumací výrobku Bruhat Vata Chintamani Rasa. Ten podle zjištění obsahoval enormně nadlimitní množství rtuti a dalších kontaminujících látek.

Výrobek najdete především na internetové aukční síni eBay, inspektoři ale nevylučují, že by se mohl objevit na některém z českých e-shopů. Dřív byl výrobek na stránkách označený jako doplněk stravy, poté se ale zařadil do kategorií přírodní a alternativní prostředky (Natural & Alternative Remedies) nebo ostatní zdravotnické prostředky (Other Health Care Supplies).


"Výrobek obsahoval celkem 72 200 mg rtuti na 1 kg vzorku. Povolený limit na obsah rtuti u doplňků stravy činí 0,1 mg/kg," uvedla mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Rozdíl oproti limitu je tak enormní. Kromě toho výrobek obsahoval i nadlimitní množství olova, niklu a arsenu. Naměřené hodnoty pochází od Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provedl laboratorní analýzu na žádost spotřebitele.

 


Výrobcem pochybné "medicíny" je indická firma Shree Dhootapapeshwar Ltd. s adresou 135 Nanubhai Desai Road, Khetwadi, Mumbai 400004, Maharashtra.

nor TN.cz